Hezbolah zaradi morebitne vpletenosti v konflikt z Izraelom grozi Cipru

ByAna Koren

21. junija, 2024 , , , ,
Nasrallah [Foto: Zajem zaslona YT]

Hezbolah zaradi morebitne vpletenosti v konflikt z Izraelom grozi Cipru

V nedavnem govoru je vodja Hezbolaha, Hassan Nasrallah, grozil z napadom na Ciper, če bi ta majhen in razdeljen sredozemski otok pomagal Izraelu v morebitni vojni med libanonsko militantno skupino in Izraelom. “Tudi Ciper bo del te vojne, če bo odprl svoja letališča in oporišča za izraelske sile,” je dejal Nasrallah v televizijskem nagovoru. Ta izjava je prišla dan po tem, ko je Izrael opozoril na možnost odprte vojne v Libanonu.

Ciprski predsednik Nikos Christodoulides je zanikal vpletenost svoje države v konflikt. “Izjave niso prijetne in poskušajo ustvariti podobo, da je Ciper vpleten v vojne operacije. Vendar ni vpleten na noben način,” je dejal Christodoulides, hkrati pa poudaril, da so komunikacijske linije z libanonsko in iransko vlado odprte.

Evropska unija je takoj stopila v bran Cipru. “Vsaka grožnja eni od naših držav članic je grožnja EU,” je dejal tiskovni predstavnik EU Peter Stano. Sosednja Grčija je izrazila popolno solidarnost s Ciprom, pri čemer je opozorila, da je “grožnja s silo očitna kršitev Ustanovne listine Združenih narodov.”

Libanonski zunanji minister Abdallah Bou Habib je poklical ciprskega kolega Constantinosa Kombosa in izrazil “nadaljnjo odvisnost Libanona od pozitivne vloge, ki jo ima Ciper pri podpiranju stabilnosti v regiji.” Medtem strokovnjaki menijo, da je vojna med Izraelom in Hezbolahom še vedno malo verjetna, že sama omemba Cipra dodaja novo razsežnost konfliktu med Izraelom in Hamasom v Gazi.

Geopolitična pomenljivost Cipra

Ciper, otok v vzhodnem Sredozemlju, leži na geopolitični ločnici med Bližnjim vzhodom in južno Evropo, kar ga postavlja bližje konfliktom na Bližnjem vzhodu. Otok je razdeljen na grško govoreči južni del, Republiko Ciper, in turško govoreči severni del, Turško republiko Severni Ciper. Večina mednarodne skupnosti priznava suverenost grškega dela Cipra, ki je članica EU, vendar ne tudi NATO.

Diplomatski odnosi med Ciprom in Izraelom segajo v leto 1960. Kljub občasnim trenjem, zlasti v 80. in 90. letih, so se odnosi izboljšali v poznih 1990-ih in 2000-ih, predvsem zaradi gospodarskih partnerstev, kot so odkritja zemeljskega plina v regiji. V zadnjih letih je Izrael uporabil ciprsko ozemlje za urjenje svojih enot za morebitno vojno s Hezbolahom, saj je teren podoben tistemu v Libanonu.

Ciper je zanikal kakršno koli vpletenost v vojno v Gazi, pri čemer je poudaril svoja humanitarna prizadevanja, vključno z dovoljevanjem ladij s pomočjo, da odplujejo iz svojih pristanišč. Marca je Ciper začel omogočati pomorske pošiljke pomoči v Gazo, ki so nosile hrano in druge nujne potrebščine.

Medtem ko je Ciper že bil v navzkrižnem ognju regionalnih konfliktov, ostaja možnost njegove vpletenosti v širšo vojno. Scenarij, po katerem bi Izrael uporabil ciprske baze za svoje vojaške sile, bi razširil vojno v Gazi na Evropsko unijo, je opozoril Mohammad Ali Shabani, iranski analitik. Kljub temu mnogi strokovnjaki menijo, da je malo možnosti za vsesplošno vojno med Izraelom in Hezbolahom.

[Vir: CNN]; Portal24; Foto: Zajem zaslona YT