Hula hoop ni samo za otroke je idealen za vitalnost starejših
Lahke telesne vaje so ključnega pomena za ohranjanje zdravja starejših, saj ne obremenjujejo sklepov in pomagajo pri ohranjanju gibčnosti. Med različnimi oblikami vadbe izstopa hula hoop, ki poleg telesne aktivnosti prinaša tudi obilo zabave in spominov na otroštvo. Kljub temu, da se pogosto povezuje s preteklimi igrami, je hula hoop lahko odličen dodatek k fitnes rutini starejših. Omogoča izboljšanje ravnotežja, koordinacije in krepitev stabilizacijskih mišic.
Hula hoop vadba je telesna aktivnost, pri kateri oseba vrti obroč okoli pasu, bokov ali drugih delov telesa z nadzorovanimi gibi, piše Health Shots. Gre za vadbo z nizkim vplivom, ki izboljšuje koordinacijo, krepi mišice jedra in spodbuja zdravje srca in ožilja. Po mnenju strokovnjaka za fitnes, Abhija Singha Thakurja, je hula hoop vadba primerna za začetnike, fitnes navdušence in tudi starejše ljudi. Raziskava, objavljena v Jurnal Keolahragaan leta 2022, potrjuje, da vadba z nizkim vplivom zmanjšuje stres na sklepe in pozitivno vpliva na fizično zdravje starejših.
Prednosti vadbe hula hoop za starejše
Starejši ljudje lahko izvajajo hula hoop vadbo zaradi številnih koristi, ki jih prinaša:
- Izboljšanje ravnotežja – Kroženje obroča okoli telesa spodbuja proprioceptorje v sklepih in mišicah, kar izboljšuje ravnotežje in zmanjšuje tveganje za padce.
- Krepitev stabilizacijskih mišic – Krožna gibanja krepijo trebušne mišice, poševne mišice in spodnji del hrbta, kar pomaga pri ohranjanju pravilne drž e telesa.
- Izboljšanje zdravja srca in ožilja – Vadba poveča srčni utrip, pospeši krvni obtok in poveča porabo kalorij.
- Izboljšanje koordinacije – Ritmični gibi pripomorejo k boljši motorični koordinaciji, kar pomaga pri vsakodnevnih dejavnostih.
- Podpora zdravju sklepov – Rotacijski gibi z nizkim vplivom spodbujajo prožnost in zmanjšujejo togost sklepov.
- Spodbujanje duševnega zdravja – Vadba sprošča endorfine, zmanjšuje stres in izboljšuje kognitivne funkcije.
- Zmanjšanje tveganja za osteoporozo – Ritmična gibanja krepijo kosti in zmanjšujejo tveganje za osteoporozo.
Osnovne hula hoop vaje za starejše
Za starejše so primerni večji hula obroči, saj se vrtijo počasneje in so zato lažji za uporabo. Thakur priporoča obroče s premerom med 38 in 42 palcev. Tukaj je nekaj vaj, ki jih lahko starejši preizkusijo:
- Obroč za pas – Stojte z nogami v širini ramen in vrtite obroč okoli pasu z majhnimi krožnimi gibi bokov.
- Obročevanje od ene strani do druge – Namesto krožnih gibov premikajte boke levo in desno.
- Hula hoop hoja – Med vrtenjem obroča počasi hodite naprej.
- Vrtenje rok – Obroč vrtite okoli roke s sukanjem zapestja.
- Obroč za pas sede – Sedite na stol in z gibi bokov zavrtite obroč.
- Hula hoop raztezanje – Držite obroč nad glavo in se nagnite na eno stran.
- Hula hoop mimo – Obroč predajte osebi poleg sebe v krogu.
- Stoječi poševni zasuki – Držite obroč pred seboj in zasukajte trup levo in desno.
Kdo se mora izogibati vadbi hula hoop?
Vadba hula hoop ni primerna za vse starejše. Osebe s hudo osteoartritično bolečnijo, tisti, ki so nedavno prestali operacijo ali imajo težve z ravnotežjem, naj se vadbi izogibajo, saj lahko poveča tveganje za poškodbe.
Hula hoop vadba je odličen način za ohranjanje telesne in duševne kondicije starejših. Za najboljše rezultate je ključno izbrati pravo velikost obroča in se pred vadbo vedno dobro ogreti.