Humanitarna pomoč za Gazo padla na rekordno nizke ravni
Količina humanitarne pomoči, ki doseže območje Gaze, je kljub zahtevam Združenih držav Amerike (ZDA) v zadnjem mesecu padla na najnižjo raven v zadnjih 11 mesecih, razkriva uradna izraelska statistika. ZDA so oktobra izdale ultimat Izraelu, v katerem so zahtevale večje količine pomoči, ob grožnji morebitnih sankcij. Rok za izpolnitev zahtev se izteče ta teden, vendar ostaja nejasno, katere sankcije lahko pričakuje Izrael, če bodo zahteve ZDA ostale neizpolnjene. Vse kaže, da ameriški ukrepi niso prinesli želenih rezultatov, saj je pomoč v Gazo padla na najnižjo raven v zadnjem letu, po poročanju The Guardian.
Ultimat ZDA in odziv Izraela
Ultimat, ki sta ga 13. oktobra izdala ameriški državni sekretar Antony Blinken in obrambni minister Lloyd Austin, je zahteval, da Izrael omogoči večjo dobavo hrane, zdravil in osnovnih potrebščin za prebivalstvo Gaze. Kljub temu pa je količina pomoči padla na alarmantno nizko raven, saj je v tem mesecu v Gazo prispelo le 8805 ton pomoči v hrani, medtem ko je bila oktobra dovoljena količina pomoči 25.155 ton, kar pomeni velik upad.
Izraelske oblasti so ob tem sprejele minimalne ukrepe, vključno z razširitvijo t. i. “humanitarne cone”, ki naj bi omogočila delno razbremenitev prenatrpanosti in preselitev nekaterih prebivalcev v notranjost. Kljub temu večina zahtev ZDA ni bila izpolnjena. Po poročanju The Guardian izraelski uradniki vztrajajo, da ne blokirajo pomoči, medtem ko humanitarne agencije navajajo težave pri usklajevanju z izraelskimi vojaškimi oblastmi, kar vodi v dolgotrajne zamude in onemogoča dostavo pomoči.
Kritične razmere v Gazi
Humanitarni delavci in organizacije opozarjajo na “apokaliptične” razmere v Gazi, kjer več kot 80 % prebivalstva trpi zaradi pomanjkanja osnovnih dobrin, kot so hrana, zdravila in bivališča. V zadnjem letu je bilo uničenih ali poškodovanih več kot dve tretjini stavb na območju Gaze. Na tržnicah je ponudba izredno omejena, saj je kilogram paradižnika, kot poročajo uradniki ZN, narasel na skoraj 20 dolarjev. Zdi se, da so prebivalci Gaze ponovno soočeni z lakoto, saj tudi tisti, ki imajo denar, ne najdejo osnovnih potrebščin.
Omejena dostava pomoči je pripeljala do sistematičnega plenjenja, saj tretjino pomoči prevzamejo kriminalne združbe ali Hamas za preprodajo. Humanitarne agencije so prav tako omejene v svojih kapacitetah, saj nimajo dovolj voznikov, zaščitne opreme in komunikacijskih sredstev. Po podatkih The Guardian se izraelske oblasti in humanitarne organizacije pogosto soočajo s težavami pri logistiki in organizaciji dostave pomoči. Oktobra je bilo v Gazo na dan dovoljeno prečkati povprečno le 57 tovornjakom, kar je bistveno manj od 350 tovornjakov na dan, kolikor zahtevajo ZDA za zadostitev osnovnih potreb.
Nevarnost lakote in pritisk na sever Gaze
Po besedah strokovnjakov za prehransko varnost obstaja visoko tveganje za lakoto na severu Gaze, predvsem v obleganih mestih Jabaliya, Beit Hanoun in Beit Lahiya, kjer so razmere najbolj kritične. ZDA so sicer v preteklosti zahtevale večje količine pomoči in izražale nezadovoljstvo nad izraelskim omejevanjem dostave hrane in zdravil, a so doslej naredile malo za uveljavitev svojih zahtev. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva je prejšnji teden priznal nekaj napredka, vendar je poudaril, da samo odpiranje novih poti za dostavo ni dovolj, če preko njih ne prihaja dovolj pomoči.
Konflikt v Gazi je dosegel kritično točko, saj je po podatkih ZN že več kot 43.500 žrtev, med njimi večina žensk in otrok. Izrael nadaljuje z ofenzivo proti Hamasu, ki naj bi izvajal napade iz podzemnih predorov, zaradi česar se število žrtev in razseljenih oseb še povečuje. Izraelske oblasti sicer zavračajo ocene, da Gazi grozi lakota, in obtožujejo humanitarne organizacije, da dajejo pristranske ocene.
Portal24; Foto: MORS