Hvaležnost: Pot do srečnejšega življenja
[Very well mind] – Hvaležnost je izjemno dostopen in učinkovit način za povečanje osebne sreče. Čeprav se morda sliši preprosto, obstaja globoka povezava med izražanjem hvaležnosti in občutkom sreče. A kaj sploh je sreča? Večina ljudi jo doživlja kot subjektivni občutek veselja, zadovoljstva in splošnega dobrega počutja. Pomembno pa je razumeti, da sreča ni zgolj minljiv čustveni trenutek, ampak stanje, ki ga sestavljata tudi občutek smisla in vrednosti v življenju.
Raziskovalka Sonja Lyubomirsky, ena vodilnih strokovnjakinj na področju pozitivne psihologije, je prišla do spoznanja, da sreča ni le občutek veselja, temveč tudi globok občutek pomena in vrednosti. Psihologinja in terapevtka dr. Amy E. Keller pa dodaja, da je ključno, da srečo vidimo kot celosten občutek, ki vključuje povezave z drugimi, občutek lastne vrednosti in vsakodnevno negovanje tega stanja.
Fizični in psihični vplivi hvaležnosti
Občutek hvaležnosti prinaša številne pozitivne učinke, ne le na naš um, ampak tudi na telo. Znanstvene raziskave so pokazale, da hvaležnost zmanjšuje stres, izboljšuje kakovost spanja, krepi imunski sistem in celo znižuje krvni tlak. Poleg fizičnih koristi pa ima hvaležnost izjemno močan vpliv tudi na naše psihično počutje.
Ko smo hvaležni, naši možgani sproščajo kemikalije, kot sta dopamin in serotonin, ki izboljšujeta naše razpoloženje in občutek zadovoljstva. Prav tako se ob občutku hvaležnosti sprošča oksitocin, hormon, ki spodbuja zaupanje, povezovanje z drugimi in občutek velikodušnosti.
Kako hvaležnost krepi občutek sreče
Hvaležnost vam pomaga, da postanete bolj optimistični in zadovoljni s svojim življenjem. Psihologinja dr. Keller poudarja, da je ključno, da hvaležnost postane vaša stalna praksa. Tako kot mišica se tudi hvaležnost krepi z redno vadbo, kar povečuje njen učinek na naše splošno počutje.
Ena izmed zanimivih ugotovitev o povezanosti med hvaležnostjo in srečo prihaja iz raziskave Združenih narodov, ki ugotavlja, da so prebivalci skandinavskih držav med najsrečnejšimi na svetu. Švedi imajo izraz “lagom,” ki označuje zmernost in uravnoteženost v življenju. To filozofijo povezujemo tudi z njihovo sposobnostjo, da ohranjajo ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem, kar pripomore k njihovi visoki ravni sreče in zadovoljstva.
Prakticiranje hvaležnosti v vsakdanjem življenju
Najboljši način za krepitev hvaležnosti je, da jo vadimo vsakodnevno in ne čakamo na posebne trenutke. Preprost način, da začnete, je vodenje dnevnika hvaležnosti, kjer si vsak dan zabeležite stvari, za katere ste hvaležni. Tudi majhni trenutki lahko prinesejo globoko hvaležnost – od skodelice toplega čaja do pozdrava prijaznega soseda.
Še bolj preprost način, kako v svoje življenje vnesti več hvaležnosti, je, da postanete bolj pozorni na drobne stvari, ki jih morda prej niste opazili. Bodite hvaležni za sončne žarke, ko stopite na prosto, ali za prijazen nasmeh prodajalca v trgovini. Prav tako lahko ustvarite škatlo hvaležnosti, v katero vsak dan vstavite listek s tremi stvarmi, za katere ste hvaležni.
Uporaba hvaležnosti za premagovanje stresa
Hvaležnost ni koristna le za vsakdanje življenje, temveč je tudi odlično orodje za obvladovanje stresa. Mnogo terapevtov svojim pacientom priporoča uporabo hvaležnosti kot načina za zmanjšanje tesnobe, še posebej pred pomembnimi dogodki, kot so poslovni sestanki. Izvajanje hvaležnosti pred takimi situacijami pomaga zmanjšati stres in izboljša našo sposobnost za sodelovanje, kar vodi v bolj pozitivne in produktivne izkušnje.
Hvaležnost je močno orodje, ki lahko bistveno vpliva na vašo srečo in splošno počutje. Z rednim prakticiranjem hvaležnosti lahko izboljšate ne samo svoje psihično zdravje, ampak tudi splošno kakovost življenja. Ne glede na to, ali se odločite za vodenje dnevnika hvaležnosti ali preprosto začnete biti bolj pozorni na drobne trenutke, bo hvaležnost postala vaš ključ do srečnejšega in bolj izpolnjenega življenja.
Portal24; Foto: Pixabay