IDF preiskuje obtožbe o lažnih obveščevalnih podatkih v Jewish Chronicle

ByMiha Kovač

12. septembra, 2024 , , ,
Izrael [Foto: Pixabay]

IDF preiskuje obtožbe o lažnih obveščevalnih podatkih v Jewish Chronicle

Izraelske obrambne sile (IDF) preiskujejo trditev, da je londonska publikacija Jewish Chronicle objavila zgodbe, ki temeljijo na lažnih obveščevalnih podatkih. Te zgodbe so bile podane v zvezi z dejavnostmi palestinske skupine Hamas, pri čemer so izraelski uradniki izrazili zaskrbljenost, da bi lahko šlo za del večje dezinformacijske kampanje. Med najbolj izpostavljenimi trditvami je bila zgodba, da naj bi vodja Hamasa v Gazi, Yahya Sinwar, načrtoval beg v Iran skupaj z izraelskimi talci, navaja The Guardian.

Trditve o Sinwarjevem načrtu so izpostavili tudi številni izraelski mediji, vendar izraelske obveščevalne službe te zgodbe niso potrdile, kar je sprožilo dvome o verodostojnosti teh informacij.

Elon Perry in sumljive zgodbe v Jewish Chronicle

Eden izmed ključnih novinarjev, ki je pisal omenjene zgodbe za Jewish Chronicle, je Elon Perry, samooklicani vojaški veteran in novinar, čigar zgodovina dela je prav tako podvržena preiskavi. Perry je v svojih člankih podrobno opisoval dogodke, kot je umor vodje politbiroja Hamasa, Ismaila Haniyeha, v Teheranu. Ta zgodba je bila, podobno kot druge, med prvimi, ki so bile označene kot morebitna izmišljotina. The Guardian v svoji preiskavi ni našel dokazov, ki bi podprli Perryjeve trditve, kar še dodatno potrjuje dvome o njegovi kredibilnosti.

Poleg tega so izraelski mediji, kot so Haaretz, Yedioth Ahronoth in spletna stran +972, izrazili pomisleke glede verodostojnosti teh zgodb. Tudi izraelski obveščevalni viri so večkrat izjavili, da zgodbe, ki jih je objavil Perry, niso podprte z realnimi obveščevalnimi podatki, kar je v izraelski javnosti vzbudilo zaskrbljenost.

Zaskrbljenost zaradi političnih motivov

Kontroverzna zgodba o Sinwarjevem načrtovanem pobegu v Iran je pridobila pozornost predvsem zaradi povezav z izraelsko notranjo politiko. Zgodbo je prvi povzel izraelski premier Benjamin Netanjahu, ki je trdil, da mora Izrael ohraniti nadzor nad filadelfijskim koridorjem na meji z Egiptom, da bi preprečil tihotapljenje talcev. Ta trditev, ki jo je premier izrekel na tiskovni konferenci, je močno vplivala na domačo razpravo o pogajanjih glede talcev.

Mnogi v Izraelu so se spraševali, ali je bila zgodba v Jewish Chronicle morda namenoma objavljena, da bi vplivala na javno mnenje in podprla Netanjahujeve trditve. Zlasti izraelski novinar Ronen Bergman, priznani poročevalec o varnostnih zadevah, je v izraelskem časopisu Yedioth Ahronoth kritiziral te trditve kot “divje izmišljotine”. Citiral je tudi visokega uradnika IDF, ki je opozoril na škodljive učinke širjenja neresničnih zgodb, še posebej za družine talcev, katerih upanja so bila zlorabljena v politične namene.

Vprašanja o Perryjevi verodostojnosti

Poleg lažnih obveščevalnih podatkov so se pojavila tudi vprašanja o osebni zgodovini Elona Perryja. V svoji biografiji je Perry navedel, da je nekdanji vojak elitne izraelske brigade Golani in da je bil novinar, ki je poročal o vojnah in terorističnih napadih. Trdil je tudi, da je predaval o terorizmu v ZDA in Veliki Britaniji. Vendar pa številne njegove trditve niso bile podkrepljene z dejanskimi dokazi.

V nedavnem intervjuju z izraelskim medijem HaTzinor je Perry v jezni izmenjavi priznal, da v nasprotju s trditvami nikoli ni delal kot profesor na univerzi v Tel Avivu, kar je le še povečalo dvome o njegovi integriteti. Prav tako so izraelski mediji postavili pod vprašaj njegovo trditev, da je sodeloval v znameniti misiji reševanja talcev v Entebbeju leta 1976, saj bi bil takrat Perry star le 16 let.

[Vir: The Guardian]; Portal24; Foto: Pixabay