Incident v Rdečem morju: Ameriška pilota preživela “prijateljski ogenj”
V nedeljo se je nad Rdečim morjem zgodil resen incident, ki vključuje ameriško mornarico. Dva pilota mornarice sta bila sestreljena v očitnem primeru “prijateljskega ognja”, poroča AP. Po navedbah ameriške vojske je incident najhujši v zadnjem letu dni, odkar jemenski Hutiji, podprti z Iranom, redno napadajo ladje v regiji.
Oba pilota dvosedežnega letala F/A-18 Super Hornet, ki je pripadalo eskadrilji “Red Rippers” iz pomorske zračne postaje Oceana v Virginiji, sta po katapultiranju preživela. Eden od njiju je utrpel lažje poškodbe. Letalo je bilo sestreljeno s križarke USS Gettysburg, ki je del bojnega skupinskega sestava letalonosilke USS Harry S. Truman. Ameriška vojska je potrdila, da je bil incident posledica napačne identifikacije letala, kar sproža vprašanja o varnosti komunikacije in radarskih sistemov znotraj bojnih skupin.
Rastoča nevarnost v koridorju Rdečega morja
Incident razkriva, kako nevarno je postalo območje Rdečega morja, kjer so Hutiji okrepili napade na ladje. Od oktobra 2023, ko se je začela vojna med Izraelom in Hamasom, so Hutiji napadli približno 100 trgovskih ladij, zasegli eno in potopili dve. Štirje mornarji so v teh napadih izgubili življenje. Poleg tega so Hutiji izstrelili rakete in brezpilotna letala na izraelske cilje, kar je sprožilo povračilne zračne napade Izraela.
Hutiji trdijo, da ciljajo na ladje, povezane z Izraelom, ZDA in Združenim kraljestvom, da bi izsilili konec izraelske vojaške kampanje v Gazi. Kljub temu so številne napadene ladje brez neposredne povezave z izraelsko-palestinskim konfliktom. Nekatere so bile celo namenjene v Iran.
Zračni napadi ameriške vojske in Hutijski odzivi
V dneh pred incidentom so ameriške vojaške sile izvedle zračne napade na položaje Hutijev v Jemnu, vključno z glavnimi cilji v prestolnici Sani. Napadi so zadeli skladišča raket ter objekte za poveljevanje in nadzor, kar je centralno poveljstvo opisalo kot ključne tarče. Mediji pod nadzorom Hutijev so potrdili napade v Sani in Hodeidi, vendar podrobnosti o žrtvah in škodi niso bile razkrite.
Hutiji so po napadih priznali sestrelitev letala v Rdečem morju, kar potrjuje intenzivnost bojev v regiji. Obenem je znano, da so Hutiji že prej izstrelili protiladijske rakete in brezpilotna letala, ki so jih ameriške in evropske sile prestregle.
Geopolitične napetosti in pomorske patrulje
Prisotnost ameriških vojaških ladij, kot je USS Harry S. Truman, naj bi zagotovila stabilnost v regiji, vendar je sprožila povračilne napade Hutijev. Pretekle operacije, kot je bila napotitev USS Dwight D. Eisenhower, so mornarica označila za najbolj intenzivne boje po drugi svetovni vojni. Kljub temu ameriške in evropske patrulje ne morejo popolnoma preprečiti napadov Hutijev, ki jih podpira Iran.
Napetosti v regiji so tesno povezane z dogajanjem v Gazi, kjer je izraelska ofenziva od oktobra 2023 terjala več kot 45.000 življenj, večinoma Palestincev. Hutiji, ki trdijo, da so na strani palestinskih interesov, izvajajo napade z raketami in brezpilotnimi letali, kar povečuje tveganje za širitev konflikta na mednarodni ravni.
Portal24; Foto: Wikimedia/ Strokovnjak za množične komunikacije tretjega razreda Erick A. Parsons/ameriška mornarica. (fotografija je simbolna)