Indija in EU stremita k zgodovinskemu trgovinskemu sporazumu

[Foto: Pixabay/jorono]

Indija in EU stremita k zgodovinskemu trgovinskemu sporazumu

Evropska unija (EU) in Indija sta odločeni, da do konca leta 2025 podpišeta obsežen prostotrgovinski sporazum, ki bi lahko postal največji tovrstni dogovor na svetu. Pogajanja med stranema, ki so se začela že leta 2007, so po desetletju mirovanja med letoma 2013 in 2022 znova oživela, zdaj pa dobivajo nov zagon v luči spreminjajočega se geopolitičnega okolja. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob petkovem obisku v New Delhiju poudarila pomen tega partnerstva: “S premierjem Modijem sva se dogovorila, da bomo storili vse, da sporazum sklenemo še letos.” Njen optimizem spremlja zavedanje, da pot do dogovora ne bo lahka, saj so se v preteklosti pogajanja že večkrat zataknila.

EU v Indiji vidi ključno priložnost za krepitev gospodarskih vezi, še posebej v času, ko Donald Trump grozi z novimi carinami na evropsko blago. Indijski trg z več kot 1,4 milijarde prebivalcev predstavlja ogromen potencial za evropska podjetja, zlasti v sektorjih avtomobilske industrije in žganih pijač, kjer EU želi izboljšati dostop kljub visokim indijskim carinam, piše Euronews. Poleg tega EU stremi k sporazumu o investicijah in zaščiti geografskih označb, kar bi še dodatno okrepilo sodelovanje.

Izzivi v kmetijstvu in okolju

Kljub ambicioznim ciljem se obe strani soočata z zahtevnimi vprašanji. Eden večjih izzivov je kmetijstvo, kjer evropski kmetje izražajo zaskrbljenost zaradi morebitne nelojalne konkurence indijskih pridelkov. Tudi Indija ima svoje pomisleke, saj njeno kmetijstvo temelji na majhnih kmetijah, ki bi lahko bile ogrožene ob povečanem uvozu iz EU. Druga sporna točka so okoljske politike EU, zlasti mehanizem za prilagajanje meja ogljika (CBAM), ki ga Indija kritizira kot protekcionističnega. Visoki uradnik EU je zavrnil te očitke in zatrdil, da so ukrepi skladni s pravili Svetovne trgovinske organizacije ter da so pripravljeni nasloviti indijske pomisleke.

Kljub oviram obe strani poudarjata, da je čas za dogovor pravi. Von der Leyen je zaključila: “To partnerstvo prihaja v ključnem trenutku za oba.” Če bo sporazum uspešen, bi lahko močno vplival na globalne trgovinske tokove in okrepil položaj EU in Indije v negotovi svetovni ureditvi.

Portal24; Foto: Pixabay