Inflacija v evroobmočju padla pod 2 odstotka

ByAna Koren

1. oktobra, 2024 , , ,
Evro [Foto: Pixabay/ fotoblend]

Inflacija v evroobmočju padla pod 2 odstotka

[Euronews] – Inflacija v območju evra se je septembra spustila na 1,8 odstotka, kar je najnižja raven od aprila 2021, kažejo podatki Eurostata. Ta padec pomeni uspešno znižanje inflacije pod cilj Evropske centralne banke (ECB), ki znaša 2 odstotka. Obenem je ta rezultat nižji od pričakovanj analitikov, ki so napovedovali 1,9 odstotka. Avgustovska stopnja inflacije je znašala 2,2 odstotka. Slednje pomeni, da se je inflacija v zadnjem mesecu še znižala.

Glavni razlog za padec inflacije je znižanje cen energentov, ki so se septembra pocenili za 6 odstotkov, medtem ko je avgusta ta padec znašal 3 odstotke. Tudi inflacija v storitvah se je nekoliko zmanjšala in je znašala 4 odstotke, kar je manj od avgustovskih 4,1 odstotka. Kljub temu pa se je inflacija v sektorju hrane, tobaka in alkohola septembra rahlo povečala na 2,4 odstotka, medtem ko je avgusta znašala 2,3 odstotka.

Inflacija po državah

Različne države evroobmočja so septembra prav tako beležile padec inflacije. V Franciji je inflacija upadla na 1,5 odstotka z avgustovskih 2,2 odstotka, medtem ko je v Španiji upadla na 1,7 odstotka z avgustovskih 2,4 odstotka. Italijanska inflacija je dosegla 0,8 odstotka, kar je manj kot avgustovskih 1,2 odstotka, podobno pa je nemška inflacija padla na 1,8 odstotka, potem ko je avgusta znašala 2 odstotka.

Čeprav je inflacija na splošno v območju evra padla, pa to še ne pomeni, da je evropsko gospodarstvo že izšlo iz krize.

Kljub pozitivnemu trendu upadanja inflacije obstajajo opozorila, da evropsko gospodarstvo morda še ni stabilno. Evropska centralna banka je izrazila zaskrbljenost, da bi se lahko inflacija v zadnjih mesecih leta ponovno povečala, predvsem zaradi morebitne stabilizacije cen energije.

ECB je že septembra znižala obrestne mere na 3,50 odstotka in obenem namignila na možnost novih znižanj v bližnji prihodnosti. Kyle Chapman, analitik pri Ballinger Group, meni, da imajo zagovorniki nižanja obrestnih mer znotraj ECB zdaj še močnejše argumente za dodatna znižanja. Chapman izpostavlja, da se evrsko območje sooča z dezinflacijo in krhkim gospodarskim okrevanjem, kar zahteva ukrepe.

Izzivi evropskega gospodarstva

Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da so trenutni gospodarski izzivi v Evropi globlji od vprašanja inflacije in da zgolj zniževanje obrestnih mer morda ne bo dovolj. Ilya Volkov, izvršni direktor kriptofinančne institucije YouHodler, izpostavlja, da se evropsko gospodarstvo še naprej sooča s številnimi izzivi. V Franciji naraščajoče davčno breme negativno vpliva na naložbeno klimo, medtem ko naj bi proračunski primanjkljaj leta 2024 presegel 5,5 odstotka, pri čemer državni dolg znaša kar 112 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP).

Tudi nemško gospodarstvo se sooča s težavami, saj brezposelnost presega 6 odstotkov, obenem pa naj bi se nadaljevala krčenja BDP in upadanje poslovnega zaupanja, kar kaže na morebitno recesijo. Volkov opozarja, da so ukrepi ECB za znižanje obrestnih mer sicer nujni, vendar morda ne bodo zadostovali za rešitev globljih gospodarskih vprašanj, s katerimi se sooča Evropska unija.

Portal24; Foto: Pixabay/ fotoblend