Inflacija v Sloveniji na letni ravni 0,9-odstotna

Račun [Foto: Pexels]

Inflacija na letni ravni 0,9-odstotna

Slovensko gospodarstvo v letu 2023 kaže mešane rezultate, z več kazalniki, ki nakazujejo umirjanje rasti in stabilizacijo cenovnih gibanj. Ključni podatki o bruto domačem proizvodu (BDP), inflaciji in cenah življenjskih potrebščin ter storitev razkrivajo splošno sliko gospodarstva, ki se sooča z izzivi, a obenem kaže znake okrevanja in stabilnosti.

Leto 2023 prinaša mešano sliko na področju gospodarske rasti v Sloveniji. Po obdobju okrevanja po pandemiji COVID-19 se slovensko gospodarstvo spet sooča z izzivi, ki vplivajo na rast BDP. Kljub temu, da je gospodarstvo v preteklih letih doseglo pomembno rast, se ta v letu 2023 umirja. BDP sicer ostaja na pozitivni ravni, vendar se njegova rast upočasnjuje, kar odraža splošno stanje v evropskem in svetovnem gospodarstvu.

Inflacija: Letna in mesečna gibanja

Inflacija je v letu 2023 eden ključnih kazalnikov, ki odražajo gospodarsko stanje v državi. V avgustu je letna inflacija v Sloveniji znašala 0,9 odstotka, kar kaže na zmerno rast cen življenjskih potrebščin v primerjavi z lanskim letom. Na mesečni ravni pa je Slovenija zabeležila 0,2-odstotno deflacijo, kar pomeni, da so se cene življenjskih potrebščin v primerjavi z julijem nekoliko znižale.

Glavni dejavnik, ki je prispeval k letni inflaciji, so bile višje cene v sektorju storitev, zlasti v restavracijah in hotelih, kjer so se cene dvignile za 6,7 odstotka. Podražitve alkoholnih pijač in tobaka ter storitev v skupini rekreacija in kultura so prav tako prispevale k inflaciji, medtem ko so se cene blaga, zlasti oblačil in obutve, znižale, kar je delno omililo inflacijske pritiske.

Cene življenjskih potrebščin in storitev

Podatki za avgust 2023 kažejo na stabilizacijo cen življenjskih potrebščin. Cene storitev so se na letni ravni v povprečju dvignile za 4,1 odstotka, medtem ko so se cene blaga znižale za 0,7 odstotka. Ta razkorak med cenami blaga in storitev kaže na različno dinamiko cen v različnih segmentih gospodarstva.

Posebno zanimiv je podatek, da so se cene poltrajnega in trajnega blaga znižale za 4,6 odstotka oziroma 1,2 odstotka, kar kaže na upad povpraševanja ali povečan pritisk na cene v teh segmentih. Na drugi strani so se cene blaga dnevne porabe povečale za 0,3 odstotka, kar kaže na stalno potrebo po osnovnih dobrinah.

Mesečni upad cen življenjskih potrebščin je bil predvsem posledica poletnih razprodaj, ki so znatno znižale cene oblačil in obutve. Oblačila so se pocenila za 6,7 odstotka, obutev pa za kar 10 odstotkov. Poletne razprodaje so običajno sezonski pojav, ki kratkoročno vpliva na inflacijo, vendar dolgoročni trendi ostajajo ključni za oceno splošnega stanja cen.

Harmonizirani indeks cen življenjskih potrebščin

Podatki, merjeni s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin (HICP), so pokazali, da je bila letna rast cen v avgustu 2023 v Sloveniji 1,1-odstotna. V primerjavi z lanskim letom, ko je bila ta stopnja precej višja (6,1 odstotka), to pomeni znatno umiritev cenovnih pritiskov.

Na evropski ravni so bili podatki za julij 2024 podobno umirjeni, saj je letna stopnja inflacije v državah članicah EMU znašala 2,6 odstotka, medtem ko je bila v državah članicah EU nekoliko višja, 2,8 odstotka. V Sloveniji je bila inflacija nekoliko pod evropskim povprečjem, kar kaže na relativno stabilno cenovno okolje v državi.

[Vir: SURS]; Portal24; Foto: Pexels