Italija se vrača k jedrski energiji: Cilj je leto 2030

[Foto: Pixabay/distelAPPArath]

Italija se vrača k jedrski energiji: Cilj je leto 2030

Italija je po skoraj treh desetletjih premora na poti k ponovni uvedbi jedrske energije, saj si vlada prizadeva za njeno oživitev do leta 2030. Odločitev, ki jo je v petek potrdil italijanski svet ministrov, pomeni pomemben preobrat v energetski politiki države, saj Italija opušča protijedrsko držo, utrjeno z referendumoma leta 1987 in 2011, piše Euractiv. Namen tega premika je zagotoviti energetsko varnost in doseči ambiciozne cilje razogljičenja, ki jih narekuje Nacionalni integriran energetski in podnebni načrt (Pniec). Minister za okolje in energetsko varnost Gilberto Pichetto Fratin je izrazil trdno prepričanje v uresničitev načrta in poudaril: “Do leta 2030 bomo v Italiji imeli jedrsko energijo, prepričan sem.”

Italija, ki je po nesreči v Černobilu leta 1986 popolnoma opustila jedrsko energijo, zdaj stavi na napredne tehnologije, kot so majhni modularni reaktorji (SMR), mikroreaktorji in fisijska tehnologija četrte generacije. Poleg tega vlada vlaga v raziskave jedrske fuzije, kar kaže na dolgoročno zavezanost k trajnostnim energetskim rešitvam. Po vladnih projekcijah naj bi jedrska energija do leta 2050 zagotavljala med 11 in 22 odstotki električne energije v državi, s čimer bi lahko do sredine stoletja pri stroških razogljičenja prihranili do 17 milijard evrov.

Novi pristopi in izzivi

Za razliko od velikih jedrskih elektrarn iz preteklosti, ki so bile značilne za prejšnje italijanske jedrske programe, minister Pichetto Fratin poudarja, da gre tokrat za “popolnoma drugačna orodja”. Strategija se osredotoča na inovativne in varnejše tehnologije, ki obljubljajo večjo učinkovitost in manjše tveganje. Svet ministrov je že odobril pooblastilni zakon, ki bo predložen parlamentu v končno potrditev, kar naj bi se zgodilo do jeseni ali najpozneje do konca leta. Če bo zakon sprejet, bo vlada imela leto dni časa, da vzpostavi potrebne zakonodajne uredbe za celoten jedrski cikel – od raziskav in določitve lokacij do gradnje in recikliranja jedrskega goriva.

Kljub optimizmu pa Italijo čakajo veliki izzivi. Eden ključnih je določitev lokacij za elektrarne, saj se pričakuje nasprotovanje lokalnih skupnosti. Poleg tega ostaja nerešeno vprašanje ravnanja z radioaktivnimi odpadki. Vlada načrtuje vzpostavitev centraliziranega odlagališča in preučuje možnosti razgradnje ali ponovne uporabe nekdanjih jedrskih lokacij. Za zagotavljanje varnosti bo ustanovljen tudi neodvisen regulativni organ, ki bo bdil nad izvajanjem projekta. Italijanska vrnitev k jedrski energiji tako odpira novo poglavje v energetski zgodovini države, ki bo zahtevalo usklajeno delovanje politike, znanosti in družbe.

Portal24; Foto: Pixabay/distelAPPArath