Italija se vrača k ocenjevanju vedenja, da bi okrepila disciplino v šolah

ByAna Koren

26. septembra, 2024 , ,
V šoli [Foto: Freepik]

Italija se vrača k ocenjevanju vedenja, da bi okrepila disciplino v šolah

[Vir: The Guardian] – Italija je ponovno uvedla ocene za vedenje učencev v šolah, in sicer da bi zajezila vse pogostejše primere nasilja in agresije, zlasti proti učiteljem. Ukrep je del novega zakona o izobraževanju, ki ga je potrdil italijanski parlament in je podoben tistemu iz leta 1924, ko ga je prvič uvedla fašistična vlada Benita Mussolinija. Ta zakon daje šolam pooblastilo, da ocenjevanje učencev ne temelji le na akademskih rezultatih, temveč tudi na njihovem vedenju.

Učenci, ki bodo pri vedenju prejeli oceno pet ali manj od desetih točk, bodo morali letnik ponavljati, tudi če bodo akademsko uspešni. Učenci s šibko oceno šest bodo morali opravljati poseben preizkus iz državljanske vzgoje, medtem ko bo vedenje pomembno vplivalo tudi na uspeh na maturi. Minister za izobraževanje, Giuseppe Valditara, je poudaril, da ta reforma vrača pomen individualne odgovornosti in krepi avtoriteto učiteljev.

Ukrep za zajezitev nasilja nad učitelji

Ponovna uvedba ocen za vedenje je odgovor na porast nasilnih incidentov v šolah, kjer je več kot 110-odstotna rast agresivnih napadov na učitelje v primerjavi z lanskim letom. V mnogih primerih so učitelji potrebovali zdravniško pomoč, napadalci pa niso bili le učenci, temveč tudi njihovi starši. Ena izmed najpogostejših točk spora je uporaba mobilnih telefonov med poukom.

V sklopu ukrepov zakon predvideva denarne kazni za agresijo ali nasilje nad šolskim osebjem, ki segajo od 500 do 10.000 evrov. Antonello Giannelli, predsednik italijanskega združenja ravnateljev (ANP), je poudaril, da je ukrep pomemben korak naprej, saj spodbuja učence k premisleku o svojih dejanjih in njihovih posledicah.

Kritike ukrepa

Na drugi strani pa so nekateri kritični do tega ukrepa. Tommaso Martelli, koordinator nacionalne študentske zveze, je izrazil skrb, da bi ocene vedenja lahko postale dodatno represivno orodje v šolah in bi okrepile avtoritarno kulturo. Martelli opozarja, da bi lahko učenci zaradi kršitev pravil padli letnik, kar vidi kot kaznovalni mehanizem.

Zakon o ocenjevanju vedenja, ki je bil že potrjen v senatu, je v spodnjem domu parlamenta sprejet s 154 glasovi za, 97 proti in sedmimi vzdržanimi. Anna Ascani, političarka iz levosredinske Demokratske stranke, je izrazila nestrinjanje in opozorila, da gre za vrnitev v čas, ki bi ga raje pozabili.

Ukrep, ki je bil prvotno uveden v obdobju Mussolinija, je v šolah veljal do sredine sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Po študentskih protestih so ga najprej ukinili v osnovnih in srednjih šolah, nato pa je bil leta 2000 dokončno odstranjen iz vseh šolskih stopenj.

Portal24; Foto: Freepik