Italijansko sodišče znova blokira vladni načrt za nezakonite migrante
Rimsko sodišče je v ponedeljek ponovno razveljavilo odredbe o priporu sedmih nezakonitih migrantov, ki so bili premeščeni v Albanijo, s čimer je drugič preprečilo uresničitev italijanskega načrta za zunanje izvajanje repatriacije. Italijanska vlada je lani podpisala sporazum s Tirano o postavitvi repatriacijskega centra v Albaniji, kjer naj bi začasno nastanili nezakonite migrante, ki jim v Italiji zavrnejo azil, poroča Euronews. Vendar pa sodišče meni, da pridržanje ni zakonito, dokler Evropsko sodišče (ECJ) ne razjasni pravnih vprašanj o varnosti držav izvora migrantov.
Sedem nezakonitih migrantov, ki so jih italijanske oblasti v skladu z novim zakonom prepeljale v Albanijo, prihaja iz Egipta in Bangladeša – držav, ki ne izpolnjujeta kriterijev varne države, kot jih določa evropska zakonodaja. Sodba, ki daje prednost evropskemu pravu pred nacionalnim, od Italije zahteva, da nezakonite migrante premesti nazaj v državo in jih izpusti, dokler ECJ ne odloči, ali lahko Italija Egipt in Bangladeš šteje za ‘varni’ državi. Ta sodba tako neposredno nasprotuje prizadevanjem italijanske vlade, ki si prizadeva zmanjšati pritisk na svoje zmogljivosti za sprejem migrantov.
Evropska zakonodaja nad nacionalnimi predpisi
Sodniki so v ponedeljkovi odločitvi ponovili, da ‘pospešeni’ mejni postopki za zavrnitev prošenj za azil veljajo zgolj za posameznike iz držav, ki so uradno priznane kot varne. Sodišče je odločilo, da Bangladeš in Egipt nista varni državi, saj ne zagotavljata enake stopnje varnosti v vseh svojih regijah. Po mnenju sodnikov evropsko pravo zahteva, da je država izvora migranta varna v celoti, da se jo lahko označi za varno.
Luciana Sangiovanni, predsednica senata rimskega sodišča, je poudarila, da morajo sodniki spoštovati evropsko pravo, tudi če to pomeni nasprotovanje italijanski zakonodaji. Opozorila je, da umik države s seznama ‘varnih’ ne pomeni, da migrante iz teh držav ni mogoče vrniti, vendar pa zavrača idejo avtomatičnega vračanja migrantov brez podrobnega preverjanja varnosti v njihovih državah.
Italijanska vlada je konec oktobra sicer predstavila nov odlok, s katerim je posodobila seznam varnih držav, da bi omilila pravne ovire za deportacijo migrantov. Ta korak je bil del prizadevanj, da bi se zmanjšal vpliv evropske zakonodaje na italijansko politiko glede migracij, vendar je sodba sodišča te načrte postavila pod vprašaj in vlado prisilila, da znova preuči svojo migracijsko strategijo.
Stopnjevanje napetosti med vlado in sodstvom
Ponedeljkova sodba je poglobila napetosti med sodstvom in vlado, saj so nekateri politiki sodnike obtožili politiziranosti. Sodnica Silvia Albano z rimskega sodišča je izrazila razočaranje nad osebnimi napadi, ki jih je doživela zaradi svojega dela, vključno z grožnjami s smrtjo. Sodnica je vlado obtožila poskusov vplivanja na neodvisnost sodstva in poudarila, da so sodniki dolžni delovati v skladu z ustavo in evropskimi zakoni.
Podpredsednik vlade Matteo Salvini je sodbo označil za še eno ‘politično odločitev’, ki naj bi ogrožala varnost Italije. Po njegovem mnenju sodniki s takšnimi odločitvami sabotirajo vladne zakone in otežujejo vladni boj proti nezakonitim migracijam. Pravosodni minister Carlo Nordio je medtem pozval k večjemu dialogu med vlado in sodstvom ter poudaril, da je nujno zmanjšati politične napade na sodne odločitve, saj takšne izjave le povečujejo napetosti med obema stranema.
Portal24; Foto: Pixabay