Iz registra političnih strank bodo izbrisane nekdanje ključne stranke slovenske politike

ByMiha D. Kovač

26. avgusta, 2024 ,
Gregor Golobič [Foto: Zajem zaslona/Tarča]

Iz registra političnih strank bodo izbrisane nekdanje ključne stranke slovenske politike

V kratkem bo iz registra političnih strank izbrisanih več strank, ki so nekoč pomembno vplivale na slovensko politično sceno. Med temi strankami so Zares Gregorja Golobiča, Državljanska lista Gregorja Viranta ter Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića. Te stranke so v preteklosti dosegle odmevne politične uspehe, vendar se zadnja leta niso udeleževale volitev, kar je po zakonu razlog za njihov izbris.

Zakon o političnih strankah določa, da je stranka lahko izbrisana iz registra, če dvakrat zapored ne sodeluje na nobenih volitvah, bodisi na državnozborskih, lokalnih ali evropskih. Postopek za izbris lahko sproži tudi registrski organ, če ugotovi, da je bil vpis stranke opravljen na podlagi neresničnih podatkov ali če stranka sama zahteva izbris. V začetku avgusta je bilo v uradnem listu objavljeno, da bodo iz registra izbrisane tri stranke: Zares, Državljanska lista in Verjamem. Kmalu zatem so objavili še izbris strank Pozitivna Slovenija, Glas ljudstva in Socialna stranka Srbov Slovenije (SSSS).

Stranka Zares je bila ustanovljena oktobra 2007 po razkolu v LDS. Na državnozborskih volitvah leta 2008 je osvojila devet poslanskih mest in bila tretja najmočnejša stranka v vladi Boruta Pahorja. Vendar pa je na predčasnih volitvah leta 2011 dosegla le slabih 0,5 odstotkov glasov, kar je vodilo k njenemu zatonu. Leta 2015 se je stranka na izredni seji konvencije samorazpustila.

Državljanska lista Gregorja Viranta

Državljanska lista je bila ustanovljena pred volitvami leta 2011 okoli Gregorja Viranta, nekdanjega ministra za javno upravo. Na teh volitvah je dosegla 8,37 odstotno podporo volivcev in z osmimi poslanci vstopila v Državni zbor. Stranka je sprva sodelovala v drugi vladi Janeza Janše, vendar je po razkritju poročila Komisije za preprečevanje korupcije prva izstopila iz koalicije. Na naslednjih volitvah leta 2014 ni uspela doseči parlamentarnega praga, kar je pomenilo začetek njenega konca.

Pozitivna Slovenija je bila ustanovljena konec leta 2011 pod vodstvom ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Stranka je na parlamentarnih volitvah leta 2011 zmagala z 28,51 odstotkov glasov, vendar Jankoviću ni uspelo sestaviti vlade. Kasneje je stranka delovala v opoziciji, nato pa je po padcu druge Janševe vlade Alenka Bratušek prevzela tako stranko kot tudi vlado. Notranji razkoli so privedli do razpada stranke, leta 2014 pa Pozitivna Slovenija ni več dosegla parlamentarnega praga.

Druge stranke in trenutna situacija

Med izbrisanimi strankami je tudi Verjamem, ki ji nikoli ni uspelo vstopiti v parlament. Ustanovljena je bila pred volitvami leta 2014, njen predsednik pa je bil Igor Šoltes, ki je bil uspešnejši na evropskih volitvah istega leta. Prav tako se v parlament nikoli nista uvrstili stranki Glas ljudstva in Socialna stranka Srbov Slovenije (SSSS).

Trenutno je v registru političnih strank v Sloveniji 88 strank. Najstarejša med njimi je SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega, ustanovljena leta 1991, medtem ko je najmlajša REŠITEV – Stranka upokojencev Velenje, ustanovljena marca letos.

Vse omenjene stranke imajo zdaj možnost sprožitve upravnega spora zoper izbris. Če tega ne bodo storile, bodo dokončno izbrisane iz registra političnih strank. S tem se zaključuje poglavje v zgodovini slovenskega političnega prostora, kjer so te stranke imele ključno vlogo pri oblikovanju političnega dogajanja v preteklih desetletjih.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Zajem zaslona/Tarča