Izrael in Hamas naj bi med podaljšanim premirjem izpustila več talcev in zapornikov
Pričakuje se, da bosta Hamas in Izrael v sredo, zadnji dan podaljšanega šestdnevnega premirja v konfliktu na območju Gaze, izpustila več talcev in zapornikov. V ospredju pozornosti je vprašanje, ali se lahko posrednik Katar pogaja o novem razširitvi premirja. Izraelski mediji, ki se sklicujejo na premierjev urad, poročajo, da je Izrael prejel seznam talcev, ki naj bi jih Hamas izpustil v sredo. V kabinetu predsednika vlade niso imeli takojšnjih komentarjev.
Izrael je dejal, da bi lahko premirje še podaljšali, če bo Hamas še naprej osvobajal vsaj 10 izraelskih talcev na dan. Ker pa je v ujetništvu še vedno manj žensk in otrok, bodo za ohranitev premirja po sredi morda potrebna pogajanja o osvoboditvi vsaj nekaterih izraelskih moških.
Palestinska militantna skupina Hamas in zavezniška skupina Islamski džihad sta v torek osvobodili 12 talcev, s čimer je skupno število izpuščenih od začetka premirja v petek doseglo 81. To so bile večinoma izraelske ženske in otroci ter tuji državljani.
Talci – 10 Izraelk in dva tajska državljana – so bili stari od 17 do 84 let, med njimi sta bili tudi mati in hči. Vsem so opravili prve zdravstvene preglede, nato pa so jih premestili v izraelske bolnišnice, kjer naj bi se srečali s svojimi družinami. Kmalu zatem je Izrael izpustil 30 Palestincev iz zapora Ofer na okupiranem Zahodnem bregu in centra za pridržanje v Jeruzalemu. Klub palestinskih zapornikov, poluradna organizacija, je dejal, da je bila polovica žensk, preostanek pa najstniki. S tem se je skupno število Palestincev, izpuščenih v okviru premirja, povzpelo na 180.
Premirje
Uradniki so razpravljali o možnih parametrih nove faze sporazuma o premirju, vključno z izpustitvijo talcev, ki so moški ali vojaško osebje, ne le žensk in otrok. Razmislili so tudi o tem, kaj bi lahko bilo potrebno za dosego prekinitve ognja, ki bi trajala več kot nekaj dni. Katar je pred srečanjem govoril s Hamasom, da bi dobil občutek, na kaj bi se skupina lahko strinjala. Izraelci in Hamas zdaj interno razpravljajo o zamislih, ki so bile raziskane na srečanju, je dodal vir.
Poleg tega so zunanji ministri držav skupine sedmih v torek v skupni izjavi pozvali k podaljšanju prekinitve ognja in večji humanitarni pomoči.
V Gazi ostaja okoli 159 talcev. Bela hiša je v torek sporočila, da to vključuje osem do devet Američanov. Ameriški tiskovni predstavnik za nacionalno varnost John Kirby je dejal, da ZDA upajo, da bo Hamas izpustil več Američanov, ameriška vlada pa bo sodelovala s Katarjem pri podaljšanju premora v spopadih.
“Želimo videti vse talce ven. Način za to so ti premori,” je Kirby povedal novinarjem, ki so v torek potovali s predsednikovim letalom.
Opozorilo zaradi bolezni v Gazi
Premirje je Gazi prineslo prvi oddih po sedmih tednih spopadov in bombardiranja, ki je velik del obmorske enklave spremenilo v ruševine. Iztekel naj bi se v noči na torek, vendar sta se obe strani strinjali, da podaljšata premor, da bi omogočili izpustitev več ljudi.
Izraelsko obleganje je povzročilo kolaps zdravstvenega sistema Gaze, zlasti na severu, kjer ne deluje nobena bolnišnica. Svetovna zdravstvena organizacija je dejala, da bi lahko več prebivalcev Gaze kmalu umrlo zaradi bolezni kot zaradi bombardiranja, mnogi pa niso imeli dostopa do zdravil, cepiv, varne vode in higiene ter hrane.
Več kot dve tretjini od 2,3-milijonskega prebivalstva Gaze je izgubilo svoje domove zaradi izraelskih bombardiranj, na tisoče družin pa spi v začasnih zavetiščih le z imetjem, ki ga lahko nosijo. Obupno jim primanjkuje hrane, goriva in čiste vode.
“Imamo dramatične humanitarne razmere. Hkrati želimo popolno izpustitev vseh talcev, za katero menimo, da bi morala biti brezpogojna in takojšnja. Vendar potrebujemo humanitarno premirje v Gazi zdaj,” je generalni sekretar ZN Antonio Guterres povedal novinarjem v torek.
Zaradi začasne prekinitve ognja je približno 800 tovornjakom pomoči omogočilo vstop v Gazo, prvo od treh ameriških letal s humanitarnimi zalogami za Gazo pa je v Egiptu pristalo v torek.
Vodja humanitarne službe ZN Martin Griffiths naj bi v sredo odpotoval v jordansko prestolnico Aman. Razpravljali naj bi o odprtju prehoda Kerem Šalom, da bi omogočili vstop humanitarne pomoči v Gazo iz Izraela.
Prehod Kerem Shalom, ki se nahaja na stičišču Izraela, Gaze in Egipta, je prepeljal več kot 60 odstotkov pomoči, ki je šla v Gazo pred trenutnim konfliktom. Pomoč za Gazo zdaj prihaja prek prehoda Rafah na egiptovski meji, ki je bil namenjen prehodom za pešce in ne za tovornjake.