Izrael in Hezbolah obtožena kršitev sporazuma o prekinitvi ognja

Raketa [Foto: Pixabay/geralt (fotografija je simbolna)]

Izrael in Hezbolah obtožena kršitev sporazuma o prekinitvi ognja

Izraelska vojska in milica Hezbolah, ki je povezana z Iranom, sta se v četrtek znašli pod plazom obtožb o kršitvah premirja. Premirje, ki je začelo veljati v sredo zjutraj, je namenjeno zaustavitvi spopadov, ki so uničevali južni Libanon in izraelsko obmejno območje. Vendar že v prvih 24 urah prihaja do napetosti, ki ogrožajo nadaljnjo veljavnost dogovora.

Izraelska vojska (IDF) je sporočila, da so po ugotovljeni “teroristični dejavnosti” napadli skladišče orožja Hezbolaha, kjer naj bi bile shranjene rakete srednjega dosega, navaja DPA. Libanonska stran pa Izrael obtožuje kršitev zračnega prostora in streljanja na libanonsko ozemlje. Izraelski vojaški predstavniki so dogodke opisali kot “izolirane incidente”, ki so značilni za obdobje po uvedbi takšnih sporazumov.

Netanjahu, izraelski premier, je za televizijsko postajo Channel 14 izjavil, da je vojski naročil pripravljenost na “intenzivno vojno,” če bo premirje kršeno. Vendar ni natančneje opredelil, kaj bi lahko predstavljalo takšno kršitev. Hkrati je IDF napovedala nočno policijsko uro v južnem Libanonu, kjer je gibanje omejeno od četrtkovega večera do petkovega jutra.

Resolucija ZN in nadzor nad izvajanjem dogovora

Premirje temelji na resoluciji Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN) 1701, ki je bila sprejeta po koncu vojne med Izraelom in Libanonom leta 2006. Ta resolucija predvideva, da se mora Hezbolah umakniti za reko Litani, približno 30 kilometrov severno od izraelske meje. Izraelske kopenske enote se morajo po dogovoru umakniti iz Libanona v 60 dneh.

Kljub dogovoru pa izraelska vojska nadaljuje z operacijami proti borcem Hezbolaha, ki po njihovih navedbah kršijo sporazum. Libanonska vojska, ki je zadolžena za nadzor nad izvajanjem dogovora, ni neposredna udeleženka v konfliktu. Kljub temu je javno obsodila izraelske operacije, ki vključujejo tudi zračne napade.

Posledice za civilno prebivalstvo

Spopadi med Izraelom in Hezbolahom so v zadnjem letu povzročili obsežno trpljenje civilistov. V Libanonu je bilo na stotisoče ljudi razseljenih, številni so izgubili življenje. Tudi v zadnjih dneh je libanonska tiskovna agencija poročala o ranjenih civilistih zaradi izraelskih napadov na vasi blizu meje.

Iran, ključni zaveznik Hezbolaha, je premirje označil za “ponižujoč poraz” za Izrael. Poveljnik iranske Islamske revolucionarne garde je v četrtek izjavil, da je premirje “zmaga za Hezbolah” in strateška zmaga za iranske interese v regiji. Iranska podpora Hezbolahu ostaja trdna, kljub temu da je ta v izraelskih napadih izgubil številne vodilne poveljnike, vključno z voditeljem Hasanom Nasralahom.

Portal24; Foto: Pixabay/geralt (fotografija je simbolna)