Izrael je glasoval za prepoved humanitarne agencije ZN

ByAna Koren

29. oktobra, 2024 , , , , , , , ,
Izrael [Foto: Pixabay]

Izrael je glasoval za prepoved humanitarne agencije ZN

Izraelski parlament je v ponedeljek sprejel zakon, s katerim prepoveduje delovanje Agencije Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) na ozemlju Izraela, poroča Reuters. Odločitev Izraela je naletela na ostre odzive mednarodne skupnosti, predvsem zahodnih zaveznikov, ki izražajo skrb, da bo poteza poslabšala humanitarne razmere v že tako nestabilni Gazi. Izrael zakon utemeljuje s trditvijo, da so nekateri uslužbenci UNRWA vpleteni v napade na izraelske civiliste.

Izraelski uradniki so v povezavi s sprejemom novega zakona poudarili domnevno vpletenost nekaterih uslužbencev UNRWA v napad na južni Izrael, ki se je zgodil 7. oktobra 2023, ter njihov domnevni članstvo v Hamasu in drugih oboroženih skupinah. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ob tem izjavil: “Delavci UNRWA, vpleteni v teroristične dejavnosti proti Izraelu, morajo odgovarjati.” Po njegovem mnenju prisotnost teh posameznikov ogroža varnost Izraela in legitimizira odločitev o prepovedi agencije v državi.

Po drugi strani je vodja UNRWA, Philippe Lazzarini, na družbenih omrežjih ostro obsodil izraelsko odločitev, ki naj bi po njegovih besedah nasprotovala listini Združenih narodov ter kršila mednarodno pravo. Kot poroča Reuters, Lazzarini trdi, da glasovanje predstavlja del “tekoče kampanje za diskreditacijo UNRWA in delegitimizacijo njene vloge pri zagotavljanju pomoči in storitev za človekov razvoj palestinskim beguncem.” Razmere so tako dodatno zaostrile že napete odnose med Izraelom in številnimi mednarodnimi akterji.

Humanitarne posledice izraelskih vojaških operacij v Gazi

Poleg zakonske odločitve izraelski tanki prodirajo globlje v severno Gazo, kjer so po poročanju palestinskih oblasti ujeli približno 100.000 civilistov. Izraelska vojska navaja, da so operacije v regiji usmerjene k onemogočanju pregrupiranja militantnih skupin, vključno s Hamasom. Palestinske nujne službe poročajo o zaskrbljujočih humanitarnih razmerah, saj je zaradi pomanjkanja zdravil, hrane in drugih osnovnih zalog prizadetih okoli 100.000 ljudi v območjih, kot so Džabalija, Beit Lahija in Beit Hanoun.

Izraelska vojska je izvedla napad na bolnišnico v taborišču Jabalia, kjer so zajeli približno 100 domnevnih skrajnežev, vendar so tako Hamas kot tamkajšnji zdravniki zanikali prisotnost militantov v zdravstvenih ustanovah, navaja Reuters. Ministrstvo za zdravje Gaze je ob tem sporočilo, da je bilo v ponedeljkovih izraelskih zračnih napadih ubitih najmanj 19 ljudi. Palestinska civilna služba za nujne primere opozarja, da so se njihove aktivnosti skoraj popolnoma ustavile zaradi izraelske ofenzive, ki je v zadnjih treh tednih popolnoma onemogočila delovanje v severni Gazi.

Nadaljevanje pogovorov o prekinitvi ognja

Medtem ko vojaške operacije in nasilje eskalirajo, potekajo poskusi za posredovanje prekinitve ognja. V pogajanjih sodelujejo ZDA, Egipt in Katar, ki si prizadevajo za dosego miru. Egiptovski predsednik je predlagal dvodnevno premirje, ki bi omogočilo izmenjavo izraelskih talcev, ki jih zadržuje Hamas, za palestinske ujetnike. Netanjahu je ob tem potrdil, da bodo pogajanja nadaljevali v prihodnjih dneh in poskušali doseči napredek.

Izraelska vlada je sicer večkrat izjavila, da se bo vojna nadaljevala, dokler Hamas ne bo popolnoma uničen. Po drugi strani je Hamas poudaril, da ne bo prišlo do konca spopadov, dokler izraelske sile ne zapustijo Gaze. Konflikt se je iz Gaze razširil tudi v širšo regijo, pri čemer so izraelske sile napadle cilje v Libanonu ter s tem poskušale zatreti delovanje Hezbolaha, iranskega zaveznika Hamasa. Izraelske vojaške sile so v Libanonu izvedle več zračnih napadov, ki so povzročili več smrtnih žrtev, in izdale ukaz za evakuacijo civilistov iz južnega Libanona. Libanonske zdravstvene oblasti poročajo, da je v preteklem letu v napadih v Libanonu umrlo več tisoč ljudi.

Portal24; Foto: Pixabay