Izrael na Hezbolah v Libanonu sprožil obsežne napade
Vojna v Gazi se približuje svoji prvi obletnici, napetosti na Bližnjem vzhodu pa se ponovno zaostrujejo. V ponedeljek so izraelske sile sprožile obsežne napade na Hezbolah cilje v Libanonu, kar je sprožilo strah pred dolgotrajno eskalacijo konflikta v regiji. Libanonske oblasti so potrdile najmanj 492 smrtnih žrtev, vključno s 35 otroki, ter več kot 1645 ranjenih.
Izrael je sporočil, da je na različne cilje v Libanonu vključno z enim na prestolnico Bejrut, izvedel več kot 1300 zračnih napadov. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je poudaril, da so bili napadi preventivne narave. Netanjahu je dodal, da je bil njihov glavni cilj uničenje orožja militantne skupine Hezbolah, ki velja za močnega zaveznika palestinskega Hamasa.
“Naša prioriteta je varnost Izraela. Ne bomo dovolili, da Hezbolah izkorišča naše meje za napade na našo državo,” je dejal Netanjahu. Konflikt med Izraelom in Hezbolahom se je zaostril po nedavni detonaciji več tisoč komunikacijskih naprav v Libanonu, ki so zahtevale več kot 50 življenj, kar je Izrael pripisal Hezbolahu.
Največja kriza po letu 2006
Ponedeljkovi napadi so predstavljali največje stopnjevanje konflikta med Izraelom in Libanonom po vojni leta 2006. Mednarodna skupnost, še posebej Francija in ZDA, je izrazila skrb nad razvojem dogodkov. Francija je pozvala k nujni seji Varnostnega sveta Združenih narodov, da bi razpravljali o izraelskih napadih in povečanju napetosti na Bližnjem vzhodu.
Francoski zunanji minister Jean-Noël Barrot je v torek preko platforme X (prej znane kot Twitter) sporočil, da je zaradi izraelskih napadov, ki so terjali stotine življenj, vključno z otroki, zahteval nujno sejo Varnostnega sveta ZN.
“Po današnjih napadih na Libanon, ki so terjali na stotine žrtev, sem ta teden sklical nujno sejo Varnostnega sveta ZN,” je zapisal Barrot. Francija je ob tem pozvala k čimprejšnji prekinitvi sovražnosti in dialogu za preprečitev širših spopadov v regiji.
ZDA, ki so ključni zaveznik Izraela, prav tako niso naklonjene nadaljnji eskalaciji konflikta. Visoki uradnik State Departmenta je poudaril, da konflikt ne more biti rešen z vojaškimi sredstvi. “Ne morem se spomniti, vsaj ne v zadnjem času, da bi kakršna koli eskalacija ali zaostritev konflikta vodila v umiritev. Stabilizacija se ne more zgoditi na tak način,” je dejal uradnik.
Washington je izrazil pripravljenost na intenzivne pogovore s svojimi zavezniki, da bi našli konkretne rešitve za umiritev napetosti in preprečitev širjenja konflikta, ki bi lahko imelo resne posledice za celotno regijo.
[Vir: HRT]; Portal24; Foto: Pexels/fotografija je simbolna