Izrael povečuje napade na Hezbolah v Libanonu
[Vir: The Guardian] – Napetosti na Bližnjem vzhodu še naprej naraščajo, saj se Izrael bori s Hezbolahom v Libanonu, pri čemer so izraelske zračne sile okrepile napade na tarče te militantne skupine. V soboto pred zoro je prišlo do več kot 20 zračnih napadov v južnem predmestju Bejruta, kar je povzročilo paniko in evakuacijo prebivalcev. Napadi sledijo obsežnemu izraelskemu napadu dan prej, ki naj bi bil usmerjen na poveljnika Hezbolaha, Hassana Nasrallaha. Libanonske oblasti so po napadih ukazale evakuacijo bolnišnic v prizadetih območjih, pri čemer so preostale bolnišnice pozvale, naj se pripravijo na sprejemanje pacientov.
Nove vojaške akcije in strah pred širšim konfliktom
Izraelski napadi, usmerjeni v predmestje Bejruta, kjer naj bi bil poveljniški center Hezbolaha, so povzročili smrt in uničenje. Libanonsko ministrstvo za zdravje je potrdilo, da je v napadih umrlo šest ljudi, ranjenih pa jih je bilo več kot 90. Vendar pa se številke lahko še povečajo, saj se ruševine še vedno pregledujejo. Prebivalci so množično zapuščali svoje domove, zlasti v prizadetih območjih južnega Bejruta, kjer so izraelske sile predhodno opozorile na evakuacijo. Po podatkih medijev so se številni zatekli na odprta območja, trge in obmorska naselja v prestolnici.
Nejasna usoda Nasrallaha in povračilni napadi Hezbolaha
Nejasna usoda Hassana Nasrallaha po napadih je še dodatno poslabšala že tako napete razmere. Čeprav ni bilo uradne potrditve, je vir blizu Hezbolaha dejal, da Nasrallah trenutno ni dosegljiv, kar je povečalo ugibanja o morebitnem poskusu atentata. Skupina Hezbolah se ni uradno odzvala na napad. V odziv na izraelske napade je Hezbolah napadel severni Izrael, pri čemer je sprožil raketni napad na mesto Safed in okoliška območja. Skupina je opozorila, da bodo sledili nadaljnji napadi na izraelska mesta, kar kaže na možnost nadaljnje eskalacije konflikta.
Mednarodne reakcije in pozivi k prekinitvi ognja
Ob izraelskih napadih in opozorilih na evakuacijo je na stotine družin zbežalo iz južnih predmestij Bejruta. Ozka grla so nastala na običajno mirnih ulicah prestolnice, ki so bile v temi zaradi izpadov elektrike. Napetosti so prisotne tudi v drugih delih Bližnjega vzhoda, saj je Iran izrazil ogorčenje nad izraelskimi napadi. Več deset tisoč ljudi je v iranskih in jemenskih mestih protestiralo proti izraelskim vojaškim akcijam v Libanonu in Gazi.
Medtem se je ameriški predsednik Joe Biden odzval na dogajanje in ukazal Pentagonu, naj pregleda položaj ameriških sil na Bližnjem vzhodu. Iz Bele hiše so sporočili, da ZDA niso bile obveščene o izraelskem napadu in niso sodelovale pri njem. Biden je tudi poudaril, da ZDA podpirajo mirovne rešitve, vendar hkrati ščitijo svoje interese v regiji. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je, nasprotno, osebno odobril napad na Bejrut in prekinil svoj obisk v ZDA, da bi se vrnil v Izrael.
Generalni sekretar ZN António Guterres je znova pozval k prekinitvi ognja in poudaril, da ostaja Gaza ključna točka nasilja, ki mora biti naslovljena za končanje konflikta. Kljub pozivom mednarodne skupnosti k umiritvi napetosti pa se zdi, da konflikt na Bližnjem vzhodu nima takojšnje rešitve. Evropski visoki predstavnik za zunanje zadeve Josep Borrell je izražal zaskrbljenost, da nobena sila, vključno z ZDA, ne more ustaviti Netanjahuja, ki naj bi bil odločen, da zatre upor v Gazi in Libanonu.
Portal24; Foto: Pixabay/geralt (fotografija je simbolna)