Izrael širi vojaško operacijo proti Hezbolahu v Libanonu

ByAna Koren

7. novembra, 2024 , , ,
IDF sile [Foto: Wikimedia/enote tiskovnega predstavnika IDF/fotografija je simbolna]

Izrael širi vojaško operacijo proti Hezbolahu v Libanonu

Konflikt med izraelsko vojsko (IDF) in Hezbolahom, ki ga podpira Iran, se v južnem Libanonu vse bolj zaostruje, kar odpira novo fronto napetosti na Bližnjem vzhodu. Izraelske sile so začele ofenzivo, da bi onemogočile Hezbolahove baze in infrastrukturo v Libanonu, medtem ko ZDA skušajo posredovati za vzpostavitev premirja. Po navedbah libanonskih virov in poročanju Euronews izraelska vojska krepi svoje kopenske operacije v ključnih območjih, kar je povzročilo naraščanje civilnih žrtev in razseljevanja prebivalcev.

Operacije IDF v Khiamu in nova fronta spopadov

Eden od glavnih ciljev izraelske vojske je libanonsko mesto Khiam, ki se nahaja blizu izraelske meje. Khiam ima strateški pomen zaradi svoje lege, ki omogoča nadzor nad okoliškimi vasmi in pomembnimi potmi, ter zaradi prisotnosti Hezbolahovih predorov. Po poročanju Euronews so v okolici Khiama zabeležili tudi uporabo brezpilotnih kopenskih vozil (UGV), ki so jih izraelske sile opremile z najnovejšimi tehnologijami. Agnès Hélou, analitik obrambne in varnostne novice Breaking Defence, je dejala, da so brezpilotna vozila prilagodili za avtonomne operacije, kar vključuje nadzor ali samomorilske misije, s katerimi lahko IDF napade ključne Hezbolahove položaje.

Izraelske sile so se osredotočile na to območje z namenom odprtja širše vojaške fronte, ki bi se lahko raztezala vse do Golanske planote. Po mnenju vojaškega strokovnjaka Yossija Kuperwasserja zasedba Khiama ne pomeni le taktične zmage, temveč bi omogočila nadaljnje vojaške operacije proti Hezbolahovim ciljem v regiji. Izrael si prizadeva obdržati nadzor nad strateškimi točkami, kot so farm Shebaa, ki so že dolgo predmet sporov med Libanonom, Sirijo in Izraelom.

Vojaške zmogljivosti in izzivi Hezbolaha

Hezbolah je ena najbolje oboroženih nedržavnih skupin na svetu in ima dostop do širokega arzenala raket in brezpilotnih letal, ki jih uporablja proti izraelskim ciljem. Po poročanju Euronews se zdi, da Izrael kljub svoji vojaški premoči podcenjuje domet Hezbolahovih raket, saj so nekatere protitankovske rakete sposobne zadeti cilje do devet kilometrov stran. Kuperwasser poudarja, da se izraelska vojska trudi izboljšati svoje obrambne sisteme in uporabo umetne inteligence za hitro zaznavanje in uničevanje Hezbolahovih raketnih napadov.

Kljub temu, da IDF uporablja napredno orožje, kot so brezpilotna kopenska vozila in visokotehnološki obrambni sistemi, strokovnjaki opozarjajo, da ima Hezbolah še vedno dostop do raket srednjega in dolgega dosega, kar predstavlja resno grožnjo za izraelsko infrastrukturo. Izraelska vojska je prav tako izvedla zračne napade na različne cilje v Libanonu, vključno z mestoma Khiam in Nabatieh, kjer so Hezbolahove sile dejansko utrpele precejšnje izgube. Napetosti nenehno naraščajo, saj izraelska vojska še naprej prodira v libanonsko ozemlje, pri čemer povzroča tudi veliko civilnih žrtev.

Politične napetosti in prizadevanja za mir

Medtem ko so spopadi v Libanonu in Izraelu v polnem razmahu, ZDA nadaljujejo prizadevanja za vzpostavitev premirja, podobno kot leta 2006, ko je bil sklenjen dogovor o začasnem umiku izraelskih sil in Hezbolahovega umika z meje. Ameriški odposlanci so prejšnji teden obiskali Izrael, da bi razpravljali o možnostih za sklenitev premirja, a dogovor je še vedno negotov, še posebej po nedavni zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah, ki bi lahko vplivala na ameriško politiko v regiji.

V Libanonu so posledice vojaških operacij že povzročile hude posledice za civilno prebivalstvo. Po poročanju Euronews je bilo zaradi izraelskih napadov in spopadov več kot 3000 ljudi ubitih, več kot milijon pa je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove. Libanonska vlada je opozorila, da so izraelski vdori v južni Libanon povzročili neznosne pogoje za prebivalce in da je nujno potrebna diplomatska rešitev. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ta teden imenoval Israela Katza za novega obrambnega ministra, ki je obljubil, da bo “premagal” Hezbolah in omogočil vrnitev izraelskih državljanov, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domove zaradi spopadov.

Situacija na Bližnjem vzhodu je tako izjemno napeta, pri čemer se zdi, da Izrael ni pripravljen odstopiti od svojih vojaških ciljev v Libanonu, kljub pritiskom mednarodne skupnosti.

Portal24; Foto: Wikimedia/enote tiskovnega predstavnika IDF/fotografija je simbolna