Izrael sprožil obsežne zračne napade na Gazo

Letalo [Foto: Pixabay/ robertwaghorn/fotografija je simbolna]

Izrael sprožil obsežne zračne napade na Gazo

Izrael je v torek zgodaj zjutraj začel obsežne zračne napade na območje Gaze, ki so po navedbah tamkajšnjih bolnišničnih uradnikov terjali najmanj 235 palestinskih žrtev, med njimi tudi ženske in otroke. Napadi so nepričakovano prekinili relativni mir, ki je vladal od januarja, ko je bila vzpostavljena prekinitev ognja, in sprožili strah pred ponovno eskalacijo 17-mesečne vojne, ki je že tako močno prizadela to območje. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je napade utemeljil z zastojem v pogajanjih o podaljšanju premirja, medtem ko so palestinski prebivalci in uradniki izrazili obup nad novo humanitarno katastrofo.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v izjavi poudaril, da je ukazal napade zaradi pomanjkanja napredka v pogovorih s Hamasom o podaljšanju prekinitve ognja, piše Associated Press. “Izrael bo odslej deloval proti Hamasu z naraščajočo vojaško močjo,” so sporočili iz njegovega urada. Uradniki so dodali, da gre za operacijo odprtega tipa, ki se bo v prihodnjih dneh še razširila. Bela hiša je potrdila, da je bila o napadih obveščena in da podpira izraelske ukrepe, kar je sprožilo dodatne polemike o vlogi ZDA v konfliktu.

Napadi so se zgodili v času muslimanskega svetega meseca ramadana, ki je do zdaj prinašal vsaj začasen mir. Zdaj pa se območje sooča z grožnjo popolne vrnitve vojaških spopadov, ki so v preteklih mesecih že povzročili smrt več deset tisoč Palestincev in obsežno uničenje infrastrukture v Gazi. Ob tem ostaja usoda približno 20 izraelskih talcev, ki jih še vedno zadržuje Hamas, negotova. Visoki uradnik Hamasa Izzat al-Rišek je Netanjahuja obtožil, da je z napadi izrekel “smrtno obsodbo” talcem, in dodal, da premier z vojno rešuje svojo politično koalicijo.

Humanitarna katastrofa v Gazi se poglablja

V južnem mestu Rafa je v enem od napadov na stanovanjsko hišo umrlo 17 članov iste družine, med njimi 12 žensk in otrok, poroča Evropska bolnišnica. V Khan Younisu so novinarji poročali o eksplozijah in oblakih dima, medtem ko so reševalna vozila v bolnišnico Nasser vozila ranjene. Tam so se prizori odvijali kot iz nočne more: pacienti so ležali na tleh, nekateri so kričali od bolečin, mlado dekle pa je jokalo, medtem ko so ji previjali okrvavljeno roko.

Po podatkih sedmih bolnišnic je v nočnih in torkovih napadih življenje izgubilo najmanj 235 ljudi, pri čemer ta številka ne vključuje žrtev, ki so jih odpeljali v manjše zdravstvene ustanove. Reševalci še naprej preiskujejo ruševine v iskanju preživelih in mrtvih. Mnogi Palestinci so za medije izrazili resignacijo, saj so pričakovali, da se bo vojna nadaljevala, ko pogovori o drugi fazi premirja niso stekli, kot je bilo načrtovano v začetku februarja.

Pritiski na Netanjahuja in prekinitev pomoči

Netanjahu se sooča z vse večjimi notranjimi pritiski. V Izraelu so napovedani množični protesti zaradi njegovega ravnanja s krizo s talci in odločitve, da odpusti vodjo agencije za notranjo varnost. Poleg tega je bilo njegovo pričanje v sojenju zaradi korupcije po napadih odpovedano. Da bi pritisnil na Hamas, je Izrael prekinil dobavo hrane, goriva in druge humanitarne pomoči dvema milijonoma Palestincev v Gazi, kar je še poslabšalo že tako kritične razmere.

Palestinski prebivalec Nidal Alzaanin je za Associated Press povedal: “Nihče si ne želi vojne. Vsi še vedno trpimo zaradi prejšnjih mesecev.” Mnogi prebivalci Gaze so upali, da bo prekinitev ognja prinesla vsaj začasno olajšanje, a so zdaj znova ujeti v spiralo nasilja in pomanjkanja osnovnih dobrin.

ZDA in Izrael krivdo prelagajo na Hamas

Bela hiša je odgovornost za novo eskalacijo pripisala Hamasu. Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost Brian Hughes je dejal, da bi militantna skupina lahko podaljšala premirje z izpustitvijo talcev, a se je namesto tega odločila za zavrnitev in vojno. Izraelski uradniki so ob tem zatrdili, da napadi ciljajo na vojaške strukture, voditelje in infrastrukturo Hamasa, ter napovedali širitev operacije.

Izraelski obrambni minister Israel Katz je bil še bolj neposreden: “Če talci ne bodo izpuščeni, se bodo vrata pekla v Gazi odprla.” Dodal je, da se Izrael ne bo ustavil, dokler ne doseže vseh svojih ciljev, vključno z osvoboditvijo talcev in uničenjem Hamasovih zmogljivosti.

Pogajanja o premirju v slepi ulici

Napadi prihajajo dva meseca po tem, ko je januarja začela veljati prekinitev ognja. V prvi fazi je Hamas izpustil 25 izraelskih talcev in trupla osmih drugih v zameno za skoraj 2000 palestinskih zapornikov. A od konca te faze pred dvema tednoma se strani nista uspeli dogovoriti o nadaljevanju. Hamas zahteva konec vojne in umik izraelskih sil iz Gaze v zameno za preostale talce, medtem ko Izrael vztraja pri uničenju Hamasovih struktur in osvoboditvi vseh ujetnikov – cilji, ki se zdijo težko uskladljivi.

Predstavnik Hamasa Taher Nunu je napade označil za zločin in pozval mednarodno skupnost, naj ukrepa. “Svet je pred moralno preizkušnjo: ali bo dovolil vrnitev zločinov okupacijske vojske ali pa bo končal agresijo proti nedolžnim v Gazi?” je vprašal.

Pred tokratnimi napadi je bila Gaza že v globoki humanitarni krizi. Vojna, ki se je začela oktobra 2023 z napadom Hamasa na južni Izrael, kjer je bilo ubitih 1200 ljudi in ugrabljenih 251 talcev, je za seboj pustila več kot 48.000 mrtvih Palestincev in razselila 90 odstotkov prebivalstva Gaze. Prekinitev ognja je sicer omogočila vrnitev mnogim razseljenim, a morebitna nova kopenska ofenziva bi lahko imela še hujše posledice, saj so se ljudje vrnili na območja, ki so zdaj znova tarča napadov.

Portal24; Foto: Pixabay/ robertwaghorn/fotografija je simbolna