Izraelska ofenziva v Libanonu: Hezbolah napoveduje maščevanje

ByAna Koren

29. septembra, 2024 , , , ,
Raketa [Foto: Pixabay/geralt (fotografija je simbolna)]

Izraelska ofenziva v Libanonu: Hezbolah napoveduje maščevanje

[Vir: Reuters] – Izraelske sile so v nedeljo na tarče v Libanonu izvedle več napadov, s čimer so dodatno pritisnile na šiitsko milico Hezbolah. IDF je napade izvedel po smrti Sayyeda Hassana Nasrallaha, voditelja Hezbolaha, ki je bil v petek ubit v obsežnem izraelskem zračnem napadu v Bejrutu. Napad je bil del naraščajoče vojaške operacije Izraela, ki cilja na to iransko podprto skupino. Poleg Nasrallaha je bilo v teh napadih ubitih tudi več drugih visokih poveljnikov Hezbolaha.

Hezbolah, ki se že skoraj leto dni spopada z izraelskimi silami v čezmejnih incidentih, je zaradi teh napadov utrpel precejšnje izgube. Smrt Nasrallaha in drugih poveljnikov je razkrila pomembne varnostne pomanjkljivosti v Hezbolahu, kar je za skupino predstavljalo enega najtežjih udarcev v njenem štiridesetletnem obstoju.

Nasrallah je bil ključna figura v Hezbolahu, ki je organizacijo vodil kar 32 let. Pod njegovim vodstvom je Hezbolah postal pomembna politična in vojaška sila v Libanonu, prav tako pa je utrdil zavezništva v širši iranski mreži v regiji. Po njegovi smrti je Hezbolah izstrelil nove rakete na Izrael, medtem ko je Iran napovedal maščevanje.

Stopnjevanje izraelskih napadov in grožnje širitve konflikta

Napadi Izraela na Libanon so povzročili dodatno zaskrbljenost zaradi možnosti širšega regionalnega konflikta. Poostreno izraelsko bombardiranje je povečalo strahove, da bi se vojna lahko razširila in pritegnila večje mednarodne akterje, kot sta Iran in ZDA. Ameriška vlada je v nedeljo sporočila, da je pooblastila svojo vojsko za krepitev prisotnosti v regiji, a hkrati pozvala k diplomatski rešitvi.

Izraelski obrambni minister je medtem razpravljal o širitvi ofenzive. Izraelske sile so v nedeljo zadele več tarč, vključno z raketnimi lanserji in skladišči orožja v Libanonu, kar je bil poskus zaščite severnih izraelskih območij pred raketnimi napadi Hezbolaha.

Posledice za civiliste in mednarodna pomoč

Poleg vojaških tarč so izraelski napadi povzročili tudi hude posledice za civilno prebivalstvo v Libanonu. Libanonsko ministrstvo za zdravje je poročalo, da je bilo v zadnjih dveh tednih ubitih več kot 1000 ljudi, ranjenih pa okoli 6000. Med ubitimi je bilo tudi 14 zdravnikov, kar dodatno ogroža že tako krhko zdravstveno infrastrukturo v državi. Milijon ljudi, kar je približno petina prebivalstva Libanona, je zaradi nasilja zapustilo svoje domove.

Združeni narodi so sprožili nujno operacijo za zagotavljanje hrane in osnovnih potrebščin za tiste, ki jih je konflikt najbolj prizadel. V Bejrutu so številne razseljene družine morale noč preživeti na prostem, saj so ostale brez strehe nad glavo.

Hezbolahova reakcija in možnosti za umiritev razmer

Po smrti Nasrallaha se je Hezbolah zavezal, da bo nadaljeval svoj boj proti Izraelu, dokler ta ne bo ustavil svoje ofenzive v Gazi. Izrael je medtem napovedal, da je pripravljen na vse možnosti, vključno s kopensko operacijo, saj je mobiliziral rezervne brigade.

Diplomatska prizadevanja za prekinitev ognja zaenkrat niso obrodila sadov. ZDA so sicer pozvale k diplomatski rešitvi konflikta in izrazile zaskrbljenost glede možnosti popolne vojne med Izraelom in Hezbolahom ali celo Iranom, kar bi še bolj destabiliziralo regijo.

Medtem ko ZDA pozdravljajo umor Nasrallaha kot dejanje pravice za žrtve Hezbolahovih napadov, je Iran ob njegovi smrti izrazil žalost in pozval k seji Varnostnega sveta ZN, da bi obsodili izraelske napade. Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej je bil po Nasrallahovem umoru premeščen na varno lokacijo, saj se v Teheranu bojijo nadaljnjih izraelskih napadov.

Portal24; Foto: Pixabay/geralt (fotografija je simbolna)