Janković podpira izplačilo dodatka direktorici ZD Ljubljana

Janković podpira izplačilo dodatka direktorici Zdravstvenega doma Ljubljana

Zoran Janković, župan Ljubljane, podpira izplačilo dodatka za redno delovno uspešnost direktorici ZD-ja Ljubljana Antoniji Poplas Susič. Janković bo mestnemu svetu predlagal, da sklep o določitvi delovne uspešnosti tudi sprejme. V stranki Levica so se ostro odzvali.

Sklep predvideva, da bo Antonija Poplas Susič za leto 2021 za mesto direktorice ZD-ja Ljubljana dobila pet odstotkov osnovne plače direktorice v obdobju med aprilom in decembrom 2021, kar znaša 993,81 evra bruto… več tukaj.

Janković je na novinarski konferenci znova poudaril, da spoštuje delo sveta zavoda in njihovo odločitev, da so ponosni na svoje vodstvo. “Trdim, da je Poplas Susič odlična direktorica, in mislim, da izvaja prave ukrepe,” je povedal župan. Dodal je, da tudi občina podpira vodstvo ZD-ja Ljubljana. Saj, da so tudi sicer plače direktorjev javnih zavodov v Mestni občini Ljubljana “izjemno nizke, lahko bi celo rekel neupravičeno nizke”.

Pravilnika, ki določa merila za delovno uspešnost, po besedah Jankovića ni treba spreminjati. “Mislim, da čisto prav odraža to, kar se dogaja v zdravstvu,” je prepričan.

Občina ima z vodstvom ZD-ja Ljubljana številne sestanke, omogočajo pa jim tudi uporabo neprofitnih stanovanj za zaposlene in brezplačne parkirne dovolilnice. Z vodstvom univerzitetnega kliničnega centra in onkološkega inštituta pa so se dogovorili, da jim bodo za eno leto omogočili do 150 parkirnih mest na Povšetovi ulici.

Župan želi, da bi bila zgrajena tudi nova medicinska fakulteta, da se bo lahko na medicino vpisalo več študentov. “Le več kadra pomeni, da bomo imeli vsi svojega zdravnika,” je dejal. Spomnil je tudi na ambulante za neopredeljene, ki “delajo s polno paro”.

V Levici predlog izplačila označujejo za “skrajno neprimeren”

V javnosti so se medtem v zadnjih dneh pojavila vprašanja, zakaj bo direktorica ZD-ja Ljubljana dobila dodatek na delovno uspešnost, ZD Ljubljana se namreč spoprijema s pomanjkanjem zdravnikov, več tisoč bolnikov pa nima svojega osebnega zdravnika.

Direktorica bo sicer dobila dodatek za leto 2021, ko je ZD Ljubljana zapustilo 11 družinskih zdravnikov.

“Prejeli smo tudi večje število pisem zdravnikov in zdravnic ter drugega osebja iz ZD-ja Ljubljana, ki pričajo o nevzdržnih razmerah v ZD-ju, opisujejo popolnoma neprimeren odnos od vodstva, predvsem direktorice, in navajajo številne razloge za odhode osebja v času aktualnega vodstva,” so sporočili iz ljubljanskega lokalnega odbora Levice.

Izplačilu redne delovne uspešnosti vodstvu ljubljanskega ZD-ja nasprotujejo tudi v stranki Levica. Predlagajo umik odločanja o tem iz seje ljubljanskega mestnega sveta. 

“Po nekaterih podatkih naj bi bilo brez izbranega osebnega zdravnika kar 15 tisoč prebivalk in prebivalcev Ljubljane. Iz ZD-ja Ljubljana je samo v zadnjih dveh letih po navedbah direktorice Antonije Poplas Susič odšlo kar 34 oziroma 30 odstotkov vseh zdravnikov; kakšne so številke na strani drugega zdravstvenega in tehničnega osebja, pa ni jasno,” so v sporočilu za javnost zapisali v ljubljanskem lokalnem odboru stranke.

Vodstvo ZD-ja Ljubljana bi moralo za nastalo situacijo pomanjkanja zdravstvenega kadra, slabe organizacije dela in ogromnega števila neopredeljenih pacientov prevzeti svoj del odgovornosti, ne pa da si “želijo izplačati dodatno plačilo za delovno uspešnost,” so prepričani.

Vir Foto: STA (fotografija je simbolna)