Japonski načrt za leto 2040: 50 odstotkov obnovljive energije in več jedrske energije
Japonska želi do proračunskega leta 2040 doseči, da bi obnovljivi viri energije predstavljali od 40 do 50 odstotkov njene mešanice električne energije, jedrska energija pa naj bi dosegla dodatnih 20 odstotkov, navaja Reuters. To je del osnutka revidirane osnovne energetske politike, ki poudarja potrebo po čisti energiji ob naraščajočem povpraševanju.
Kot druga največja uvoznica utekočinjenega zemeljskega plina (UZP) na svetu in pomembna porabnica bližnjevzhodne nafte Japonska s svojimi energetskimi načrti vzbuja veliko zanimanje svetovnih proizvajalcev nafte, plina in premoga. Osnutek politike predvideva pomembno zmanjšanje porabe toplotne energije, predvsem iz neučinkovitih elektrarn na premog. Delež toplotne energije naj bi se z 68,6 odstotka v letu 2023 zmanjšal na 30 do 40 odstotkov do leta 2040. Osnutek sicer ne določa natančne razdelitve med premog, plin in nafto.
V dokumentu je zapisano, da je treba energijo iz utekočinjenega zemeljskega plina uporabljati kot prehodno sredstvo. Vlada in zasebni sektor morata skupaj zagotavljati dolgoročne pogodbe za UZP, da se izogneta tveganjem, kot so nihanja cen in težave v dobavi.
Povečanje obnovljivih virov energije
Osnutek predvideva, da bi obnovljivi viri energije do leta 2040 dosegli od 40 do 50 odstotkov celotne oskrbe z električno energijo. To pomeni skoraj podvojitev deleža iz leta 2023, ko je znašal 22,9 odstotka, in preseganje cilja za leto 2030, ki je predvidel od 36 do 38 odstotkov. Poleg obnovljivih virov ima pomembno vlogo tudi jedrska energija.
Kljub izzivom po nesreči v Fukušimi leta 2011 Japonska načrtuje, da bo jedrska energija do leta 2040 dosegla med 20 in 22 odstotki. Leta 2023 je njen delež znašal 8,5 odstotka. Novi načrt odpravlja prejšnjo usmeritev po “čim večjem zmanjšanju odvisnosti od jedrske energije”. Namesto tega predvideva gradnjo reaktorjev naslednje generacije v jedrskih elektrarnah, kjer operaterji načrtujejo razgradnjo obstoječih reaktorjev.
Poudarek na energetski varnosti
Prejšnji energetski načrt se je osredotočal predvsem na razogljičenje, a so geopolitične napetosti, vključno z rusko-ukrajinsko vojno, preusmerile pozornost tudi na energetsko varnost. Napovedi kažejo, da bo povpraševanje po električni energiji do leta 2040 naraslo za 12 do 22 odstotkov v primerjavi z letom 2023.
Osnutek novega načrta izpušča posebne cilje za nova goriva, kot sta vodik in amoniak, čeprav je obstoječi cilj do leta 2030 predvideval njihov enoodstotni delež v mešanici električne energije.
Strategija, ki je bila razkrita na skupnem srečanju ministrstev za industrijo in okolje, predvideva 60-odstotno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2035 in 73-odstotno zmanjšanje do leta 2040. To naj bi bila pot do neto ničelnih emisij do leta 2050. Končno različico načrta bo Japonska februarja predložila Združenim narodom.
Portal24; Foto: Pixabay/ solarpanal355