Javni sektor: Vlada in sindikati podpisali dokument o usklajenosti prenove plačnega sistema

Branimir Štrukelj in Klemen Boštjančič [Foto: Zajem zaslona]

Javni sektor: Vlada in sindikati podpisali dokument o usklajenosti prenove plačnega sistema

Vlada in reprezentativni sindikati javnega sektorja so dosegli pomemben dogovor o prenovi plačnega sistema, ki vključuje odpravo plačnih nesorazmerij in vzpostavitev nove plačne lestvice. Vlada in sindikati so namreč podpisali dokument o usklajenosti prenove plačnega sistema v javnem sektorju med vlado in reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Podpis dokumenta označuje pomemben korak naprej v dolgo trajajočih pogajanjih.

Med ključnimi elementi, o katerih so se dogovorili, je prehod iz sedanjega plačnega sistema v novega. Branimir Štrukelj je ob podpisu dokumenta izpostavil, da je prehod zdaj “na nek način verificiran” in da med pogajalci obstaja soglasje, kako ga bodo izpeljali.

Vodja vladnih pogajalcev, finančni minister Klemen Boštjančič, je potrdil, da se bo implementacija novega plačnega sistema začela 1. januarja prihodnje leto in bo zaključena 1. januarja 2028. V tem obdobju se bodo plače usklajevale glede na inflacijo, pri čemer noben javni uslužbenec ne bo imel osnovne plače, ki bi bila nižja od minimalne.

Minister Boštjančič je pojasnil, da se bodo učinki določb glede minimalne plače preverjali vsake štiri leta. Po potrebi bodo izvedli tudi pogajanja za zagotovitev ustreznega razmerja med minimalno plačo in vrednostjo prvega plačnega razreda. Poleg tega so se uspeli dogovoriti tudi glede kriterijev za letni dopust, čeprav bo treba še doreči specifike za posamezne plačne stebre.

Nadaljevanje pogajanj avgusta

Pogajanja po plačnih stebrih, ki vključujejo usklajevanje novih uvrstitev delovnih mest, se bodo nadaljevala v zadnjem tednu avgusta. Še vedno pa ostajajo odprta vprašanja glede novega zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju in kolektivne pogodbe za javni sektor.

Čeprav je bil prvotni cilj zaključiti pogajanja pred poletnimi dopusti, je bilo jasno, da to ne bo mogoče. Kljub temu so vladni in sindikalni pogajalci strnili vrste in dosegli pomembne dogovore o ključnih točkah. Štrukelj je poudaril, da današnji podpis dokumenta ni končni dogovor, temveč pregled stanja usklajenosti, ki omogoča nadaljevanje pogajanj na jesenskem delu.

Nova plačna lestvica

Nova plačna lestvica, ki bo začela veljati 1. januarja 2025, predvideva razmerje med najnižjo in najvišjo plačo 1:7. Noben javni uslužbenec ne bo imel plače nižje od minimalne, kar bo zagotovljeno tudi v prihodnje. Plače se prihodnje leto z inflacijo ne bodo usklajevale, v prehodnem obdobju pa bo usklajevanje predvideno, če rast cen življenjskih potrebščin preseže določen odstotek. V novem sistemu bo avtomatizem usklajevanja plač veljal od leta 2029 naprej.

Prehod v nov plačni sistem in odprava plačnih nesorazmerij bosta javnim uslužbencem prinesla povprečen dvig plač za 25 do 30 odstotkov. Dvig bo razdeljen na šest obrokov, pri čemer bo prvi obrok izplačan s 1. januarjem 2025, zadnji pa s 1. januarjem 2028.

Spremembe pri letnih dopustih

Med usklajenimi rešitvami je tudi sprememba pri letnih dopustih. Javni uslužbenci, ki so zdaj upravičeni do dodatnih pet dni dopusta ob dopolnjenem 50. letu starosti, bodo po novem dodatnih pet dni dobili po 55. letu starosti. Ta sprememba bo v celoti uveljavljena po letu 2030, do takrat pa bo veljalo prehodno obdobje.

Pogajanja so kompleksna in dolgotrajna zaradi omejitev javnofinančne blagajne. Minister Boštjančič je poudaril, da bi bilo neresno pričakovati, da se pogaja brez neprestanih izračunov učinkov na javnofinančno blagajno.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Zajem zaslona