Poslansko vprašanje Jelke Godec Vladi RS: O čem je potekal pogovor med vami in go. Vero Jourovo?
Obisk Vere Jourove, evropske komisarke za v Sloveniji v začetku marca ne bi bil nič posebnega, če ne bi Slovenijo v tem času pretresal pravni zaplet z novelo zakona o RTV, katerega izvajanje je Ustavno sodišče začasno ustavilo.
Obisk Vere Jourove na Ustavnem sodišču je velik del slovenske javnosti razumel kot nedopusten politični pritisk na evropski ravni na delovanje najvišje sodne inštance v državi. O tem je bilo večkrat govora tudi v Evropskem parlamentu.
Jelka Godec, poslanka iz vrst opozicijske SDS, je na vlado dne 3. marca naslovila poslansko vprašanje v zvezi z obiskom in sicer:
- Kdo je predlagal obisk podpredsednice Evropske komisije Vere Jourove in srečanja evropske komisarke s predsednikom Ustavnega sodišča RS, ko je pred Ustavnim sodiščem RS še odprt postopek v zvezi z novim Zakonom o RTV Slovenija?
- O čem je potekal pogovor med vami in go. Vero Jourovo? Prosim za priložitev zabeležke pogovora?
V odgovoru poslanki vlada izpostavlja, da je ministrica za kulturo Asta Vrečko
” … podpredsednico Jourovo v nadaljevanju seznanila z razmerami na STA. Vlada je odpravila uredbo, ki je oteževala delo novinarjev in urednikov ter finančno izrčpavala STA. Tamkajšnji uredniki in novinarji imajo zagotovljeno uredniško, finančno in institucionalno avtonomijo.
Ob predstavitvi razmer na RTV Slovenija, na kateri se razmere, kjub sprejetju novele Zakona o RTV Slovenija in jasno izraženi podpori na referendumu, še vedno zaostrujejo, pa je ministrica izrazila pričakovanje, da bo Ustavno sodišče o novem zakonu kar se da hitro odločilo. “
Prav tako pa je vlada v odgovoru na omenjeno poslansko vprašanje zapisala tudi glede pogovorov Vere Jourove s pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan:
” Podpredsedica Jourova in ministrica Švarc Pipan sta spregovorill o vojni v Ukrajini ter boju proti nekaznovanosti za storjene zločine. Ministrica je ponovila polno podporo Republike Slovenije prizadevanjem EU in mednarodne skupnosti v boju proti nekaznovanosti za zločine, storjene v zvezi z rusko agresijo na Ukrajino, ter tudi za povrnitev škode Ukrajini.”
V nadaljevanju sta se sogovornici dotaknill podrodja sovražnega govora. Ministrica Švarc Pipan je zagotovila nadaljno podporo Republike Slovenije pri prizadevanilh za uvrstitev sovražnega govora in kaznivih dejanj ter sovraštva na listo evro kaznivih dejanj iz 83. člena Pogodbe o delovanju EU. Ministrica je poročala tudi o zadnji spremembi Kazenskega zakonika, ki je element sovražnosti (hate crime) določil kot oteževalno okoliščino
Nazadnje sta tudi ministrica Švarc Pipan in podprodsednica Jourova spregovorili tudi o področju SLAP.
Ministrica je ponovila načelno podporo Predlogu direktive proti strateškim tožbam za onemogočnje udeležbe javnosti (anti-SLAPP], glede povezanega Priporočila Komisije o zaščiti novinarjev zagovomikov človekovih pravic, ki se udejstvujejo pri udeležbi javnosti, pred očitno neutemeljenimi in zlorabljenimi sodnimi postopki, pa je ministrica Švarc Pipan poročala o že vzpostavljenem sodelovanju z Ministrstvom za kulturo in tudi širse.”