Jesensko sajenje sadnega drevja: čas prednosti in rasti
Z jesenskimi meseci prihaja obdobje, ko se v drevesnicah, kmetijskih apotekah in centrih odpira izbira sadnega drevja za sajenje. Ta letni čas ponuja številne prednosti v primerjavi s spomladanskim sajenjem.
Med glavnimi prednostmi jesenskega sajenja je lažji vizualni pregled sadik, saj so bolezni, škodljivci in poškodbe bolj očitni. Poleg tega je pritisk okužb in škodljivcev manjši, saj prehajajo v fazo mirovanja. Sadike, zasajene jeseni, večinoma ne potrebujejo dodatnega zalivanja, saj jesenski meseci prinašajo obilico padavin. Korenina sadik se lahko počasi opomore od presaditvenega šoka in nadaljuje rast vse do takrat, ko temperatura tal pade pod 5ºC. Z nastopom pomladi je sadika pripravljena za hitro vegetativno rast.
Za tiste, ki se odločajo za sajenje v tem obdobju, je dobro vedeti, da so primerne vrste: jablana, hruška, breskev, nektarina, marelica, sliva, češnja, višnja, oreh, lešnik. Prav tako ne smemo pozabiti na jagodičje kot so ribez, kosmulje, maline in robide.
Pri sajenju, še posebej jabolka, je priporočljivo počakati, da listje odpade. Pred sajenjem je koristno osvežiti in navlažiti gole korenine sadik. Za boljšo rast in hitrejše ukoreninjenje je priporočljivo korenino potopiti v mešanico organskega gnojila, zemlje in vode v razmerju 1:1:1.
Jesen je torej idealen čas za sajenje sadnega drevja, ki prinaša mnoge prednosti za boljše ukoreninjenje in rast mladih sadik.