Južna Koreja po šestih urah preklicala izredno vojno stanje
Južnokorejski predsednik Yoon Suk Yeol je pozno v torek zvečer presenetil državljane z razglasitvijo izrednega vojnega stanja, kar je prvič po več kot štirih desetletjih, da je država uvedla takšno izredno zakonodajo. Vojno stanje je bilo že v sredo zgodaj zjutraj, po le šestih urah veljavnosti sicer preklicano, kar je sprožilo ostre odzive javnosti in političnih voditeljev.
Vojno stanje se praviloma razglasi v primerih vojne, upora ali naravnih nesreč, navaja Euronews. Med njegovo veljavnostjo vojska prevzame nadzor nad državo in civilnimi oblastmi, obstoječa zakonodaja pa je suspendirana. Yoon je med televizijskim nagovorom ob 23. uri po lokalnem času dejal, da je vojno stanje potrebno za zaščito ustavnega reda Južne Koreje pred “grožnjami severnokorejskih komunističnih sil in protidržavnimi elementi.” Poudaril je, da želi zaščititi liberalno demokracijo in ohraniti stabilnost države.
Yoon je opozicijo, ki ima večino v parlamentu, obtožil, da podpira Severno Korejo in z zakonodajnimi ter proračunskimi manipulacijami ohromi delovanje vlade. Razglasitev vojnega stanja je sprožila takojšnje kritike s strani opozicije, ki je zakon označila za neustavnega in nedemokratičnega.
Hitra odprava vojnega stanja po političnem pritisku
V sredo ob 4.30 po lokalnem času je bil zakon po izredni seji parlamenta odpravljen. Parlament, kjer ima opozicija večino, je s 190 glasovi izglasoval odpravo vojnega stanja. Predsednik Yoon je na to reagiral z ukazom za umik vojaških sil in pozivom parlamentu, naj preneha z “nepremišljenimi dejanji, ki hromijo delovanje države.”
Vojaško osebje in policija so po glasovanju hitro zapustili prostore parlamenta. Poslanci opozicije, ki so bili prisotni na izredni seji, so odločitev sprejeli z odobravanjem. Woo Won Shik, predsednik parlamenta, je dogajanje opisal kot “zmago demokracije”. Izrazil je zadovoljstvo nad zrelostjo vojske, ki se je izognila nadaljnjim konfliktom.
Razglasitev vojnega stanja je sprožila množične proteste pred parlamentom, kjer so se zbrali stotine državljanov. Protestniki so mahali s transparenti, pozivali k predsednikovi odstavitvi in blokirali vojaška vozila. V parlamentu so poslanci nasprotnikom vojnega stanja celo preprečili vstop z uporabo gasilnih aparatov. Eden od protestnikov je poudaril, da se državljani bojijo vrnitve v obdobje diktature, kar je bil jasen odziv na pretekle vojaške udare v Južni Koreji.
Portal24; Foto: Pixabay/Big_Heart