Kaj je brunch in kje si ga lahko privoščite?
Za brunch smo prvič slišali v ameriških filmih in serijah, nato se je pred nekaj leti brunching preselil tudi k nam, tako da ga imamo možnost doživeti še mi. Na splošno ni tako nedosegljiv in zanj ne boste zapravili nič manj, kot če bi šli na klasično kosilo.
Obvezni del bruncha je mimoza, toast z avokadom, umešana jajca z kdo ve čim, potem je še le jutro in brez kave ne gre.
Sliši se kot nekaj novega a je brunch precej stara zadeva
Starejši internetni zapisi pojasnjujejo, da je beseda “brunch” kombinacija zajtrka in kosila (angl. breakfast-zajtrk in lunch-kosilo). Torej se je med obema obrokoma. Nekateri ga definirajo kot pozni zajtrk, nekateri kot zgodnje kosilo. Prvič se je pojavil konec 19. stoletja in sicer v Angliji. Zdi se, da se je pojavil v vrstah britanskih višjih slojev.
Premožne družine so svojim služabnikom ob nedeljah dale prost dan, a šele potem, ko so jim pripravili samopostrežni obrok. Tako so delodajalci potem jedli preostanek dneva. V rubriki ‘Moderno in sezonsko’ satirične revije Punch v izdaji iz leta 1896 je bila malica opisana takole:
“Da bi bili danes moderni, moramo imeti ‘brunch’. Mimogrede, res odlična beseda, ki jo je lani uvedel g. Guy Beringer v zdaj že propadlem Hunter’s Weeklyju. Beseda označuje kombiniran zajtrk in kosilo. V Oxfordu pa pred dvemi leti pomembna razlika – kombinacija obrokov. Ko je bližje običajni uri za zajtrk, je malica, bližje kosilu pa blanš. Ne pozabite na to.”
Včasih so ga pogosteje povezovali z vikendom. Morda zato, ker so takrat dnevi, ko lahko malo dlje spimo, vendar je postalo običajno vse dni v tednu. Brunch lahko tako izkoristimo za priložnostno poslovno srečanje oz. kratko druženje s sodelavci ali prijatelji.
Katere jedi sestavljajo brunch?
Pri klasičnem brunchu gre za kombinacijo sladkih jedi, kot so palačinke, toast ali vaflji, s slanimi jedmi, center dogajanja je običajno jajce. Ena izmed tipičnih jedi za brunch so tudi jajca benedikt. Jajca benedikt so pripravljena iz poširanih jajc na angleškem muffinu s popečeno slanino, vse skupaj pa je prelito s holandsko omako.
Zadnje čase se ponudba jedi širi, tako da prihajajo v poštev razni rogljički, sendviči, tako odprti kot zaprti, kanapeji z dimljenim lososom, kuhana šunka in celo zrezki. Kakorkoli že, kombinacijam ni konca in vedno več je tudi različic za vegane, vegetarijance in celiakiste.
Foto: iStock