Kaj je prijateljska izgorelost in kako jo premagati?

Kaj je prijateljska izgorelost in kako jo premagati?

V današnjem hitrem in stresnem svetu je vedno več ljudi podvrženih različnim oblikam izgorelosti. Ena izmed manj poznanih, a vse bolj razširjenih oblik je prijateljska izgorelost. Gre za stanje, kjer posamezniki občutijo izčrpanost in stres zaradi odnosov s prijatelji. To se lahko zgodi, ko se oseba preveč angažira in posveča preveč časa in energije za podporo prijateljem, kar na dolgi rok vodi v čustveno in mentalno izčrpanost.

Kaj je prijateljska izgorelost?

Prijateljska izgorelost se pojavi, ko oseba čuti, da več vlaga v prijateljske odnose, kot prejema nazaj. To neravnovesje lahko privede do občutka izčrpanosti, frustracije in celo zamere. Prijatelji so pomemben del našega življenja in nam nudijo podporo in veselje, vendar pa lahko prekomerno razdajanje lastne energije za druge vodi v izgorelost.

Simptomi prijateljske izgorelosti so lahko podobni tistim pri drugih oblikah izgorelosti: kronična utrujenost, pomanjkanje motivacije, občutek praznine, anksioznost, razdražljivost in celo depresija. Poleg tega lahko oseba začne doživljati težave s spanjem, koncentracijo in zmanjšanim zanimanjem za aktivnosti, ki so ji prej prinašale veselje.

Kako premagati prijateljsko izgorelost?

  1. Prepoznajte težavo: Prvi korak k premagovanju prijateljske izgorelosti je prepoznavanje, da ta težava obstaja. Če opazite, da se počutite izčrpane zaradi prijateljskih odnosov, je pomembno, da si to priznate in se s tem soočite.
  2. Postavite meje: Učinkovito postavljanje mej je ključno pri preprečevanju izgorelosti. Naučite se reči ne, kadar čutite, da ne morete prevzeti dodatnih obveznosti ali ko potrebujete čas zase. To ne pomeni, da niste dober prijatelj, ampak da skrbite za svoje dobro počutje.
  3. Razmislite o prioritetah: Preglejte svoje prijateljske odnose in razmislite, kateri odnosi so za vas resnično pomembni in kateri morda povzročajo preveč stresa. Fokusirajte se na kakovost, ne količino prijateljstev.
  4. Komunicirajte odprto in iskreno: Pogovorite se s prijatelji o svojih občutkih. Iskrena komunikacija lahko razreši marsikatere nesporazume in pomaga pri boljšem razumevanju medsebojnih potreb in pričakovanj.
  5. Skrbite zase: Poskrbite, da boste imeli dovolj časa za sprostitev in aktivnosti, ki vas napolnjujejo z energijo. Redna telesna aktivnost, zdrava prehrana in dovolj spanca so ključni za ohranjanje dobrega psihičnega zdravja.
  6. Poiščite strokovno pomoč: Če se znajdete v situaciji, kjer sami ne morete obvladati svojih občutkov, razmislite o pogovoru s terapevtom ali svetovalcem. Strokovna pomoč vam lahko pomaga pri razumevanju in premagovanju izgorelosti.

Prijateljska izgorelost je resna težava, ki lahko močno vpliva na naše psihično in fizično zdravje. Z zgodnjim prepoznavanjem simptomov in ustreznimi ukrepi lahko preprečimo, da bi ta težava postala preveč obremenjujoča. Pomembno je, da se zavedamo svojih meja in skrbimo za svoje dobro počutje, saj bomo le tako lahko tudi za druge resnično dobri prijatelji.

Portal24; Foto: