Kaj pravi katoliška cerkev o Medžugorju?

ByAlenka Mirnik

19. septembra, 2024 , ,
Župnijska cerkev sv. Jakoba v Medžugorju [Foto: Portal24]

Kaj pravi katoliška cerkev o Medžugorju?

Medžugorje, majhno mesto v Bosni in Hercegovini, je postalo eno najbolj obiskanih romarskih središč v Evropi, predvsem zaradi domnevnih prikazovanj Blažene Device Marije, ki so se začela leta 1981. Kljub veliki priljubljenosti med verniki pa katoliška cerkev ostaja previdna glede priznanja teh dogodkov kot nadnaravnih. Po več kot štiridesetih letih preiskav je Vatikan pred nekaj leti začel postopke, ki bi lahko pripeljali do uradne sodbe o verodostojnosti prikazovanj. A kljub dolgotrajnim raziskavam še vedno ni dokončnega odgovora.

Prvi dogodki in začetki preiskav

Prvi domnevni dogodek se je zgodil 24. junija 1981, ko naj bi šestim otrokom iz Medžugorja na vrhu bližnjega hriba prikazala Blažena Devica Marija. Ti dogodki so postali vir velikih polemik, saj se je med verniki hitro razširila novica o Marijinih sporočilih. Že v prvih letih po dogodkih so lokalni škofje začeli s preiskavami, da bi ugotovili pristnost prikazovanj. Leta 1991 je takratna jugoslovanska škofovska konferenca zaključila, da ni dokazov, ki bi potrdili nadnaravno naravo teh dogodkov.

Kljub temu pa se je romarska tradicija v Medžugorju nadaljevala. Verniki iz vsega sveta so prihajali na kraj, v upanju na duhovno izkušnjo. Cerkev je sicer dolgo prepovedovala uradna romanja, se je odnos sčasoma spremenil.

Raziskave pod Benediktom XVI.

Leta 2010 je papež Benedikt XVI. ustanovil posebno komisijo pod vodstvom kardinala Camilla Ruinija, da bi temeljito preučila dogajanje v Medžugorju. Komisija je preučevala tako zgodovino dogodkov kot tudi doktrinarne in disciplinske vidike. Po skoraj štirih letih dela je leta 2014 zaključila preiskavo in pripravila obsežno poročilo, znano kot »Ruinijevo poročilo«.

Eden izmed ključnih sklepov poročila je bil, da so prva domnevna prikazovanja iz leta 1981 verjetno imela nadnaravno naravo. Vendar pa glede kasnejših prikazovanj ni bilo enotnega mnenja, saj večina članov komisije ni bila prepričana o njihovi verodostojnosti.

Spremembe pod papežem Frančiškom

Papež Frančišek je po prejemu “Ruinijevega poročila” v letu 2017 imenoval poljskega nadškofa Henryka Hoserja za papeškega odposlanca v Medžugorju. Hoserjeva naloga ni bila raziskovanje doktrinarnih vprašanj, temveč je imel pastoralno vlogo – skrbel je za potrebe vernikov, ki so obiskovali Medžugorje. Njegov mandat je bil poudarjanje duhovnih koristi, ki jih prinašajo romanja.

Leta 2017 je papež Frančišek izrazil svoje dvome glede pristnosti nenehnih prikazovanj. Po njegovih besedah se zdi, da se Marija v teh prikazovanjih pojavlja skoraj vsak dan, kar po njegovem mnenju ni skladno s tradicionalnim katoliškim učenjem o redkih in izjemnih Božjih razodetjih. Papež je glede prikazovanj dejal, da se mu zdijo, kot da so Blaženo Devico Marijo spremenili v “telegrafistko”, ki dostavlja dnevna sporočila.

Časovnica ključnih dogodkov

10. april 1991: Jugoslovanska škofovska konferenca zaključi, da na podlagi študij ni mogoče potrditi nadnaravnosti dogodkov v Medžugorju.

23. marec 1996: Vatikan potrdi prepoved uradnih romanj, ki jih organizirajo škofije ali župnije.

17. marec 2010: Papež Benedikt XVI. ustanovi posebno komisijo za preiskavo dogodkov v Medžugorju.

17. januar 2014: Komisija zaključi preiskavo in predloži svoje ugotovitve vatikanskim oblastem.

6. junij 2015: Papež Frančišek med obiskom Bosne in Hercegovine ne obišče Medžugorja, vendar omeni, da je preiskava skoraj končana.

13. maj 2017: Papež Frančišek izrazi osebne dvome o pristnosti prikazovanj.

31. maj 2018: Papež Frančišek ponovno imenuje nadškofa Hoserja za apostolskega vizitatorja Medžugorja.

12. maj 2019: Papež Frančišek uradno pooblasti katoličane za organizacijo romanj v Medžugorje.

Priznanje duhovnih sadov

Kljub dvomom o pristnosti prikazovanj pa Cerkev priznava, da Medžugorje prinaša obilne duhovne sadove. Veliko ljudi, ki obiščejo kraj, poroča o poglobljenih verskih izkušnjah, notranjem miru in duhovni obnovi. Prav zaradi teh duhovnih koristi je Vatikan leta 2019 uradno dovolil organizacijo katoliških romanj na kraj, čeprav se še vedno čaka na dokončno sodbo o nadnaravnosti dogodkov.

[Vir: Catholic News Agency]; Portal24; Foto: Portal24