Kaj se ugodi, če pomotoma pogoltnemo žvečilni gumi?
Če pomotoma pogoltnemo žvečilni gumi, se nam običajno porodi vprašanje, kako dolgo bo žvečilni gumi ostal v želodcu. Splošno prepričanje je, da bo žvečilni gumi po zaužitju ostal v želodcu sedem let. Vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da to ni res, in ga označujejo kot “babjo vražo.
Profesor klinične gastroenterologije na Univerzi v Oxfordu Simon Travis opozarja, da je mit morda nastal, da bi starši svoje otroke odvračali od žvečenja žvečilnega gumija. Po njegovih besedah je požiranje žvečilnega gumija škodljivo le, če ga pretiravate. Slednje pa je zelo redko. Travis pojasnjuje, da se žvečilni gumi po zaužitju premakne skozi želodec in črevesje, ne da bi se spremenil. Kljub nekaterim primerom obstrukcij pri dojenčkih in otrocih, ki so pogoltnili veliko količino žvečilnega gumija, Travis v svoji 30-letni praksi še ni naletel na takšne primere.
Dr. Aaron Carroll, ugledni profesor pediatrije in glavni zdravstveni delavec na Univerzi Indiana, prav tako meni, da požiranje žvečilnega gumija ni škodljivo, čeprav tega ne bi aktivno spodbujal, saj žvečilni gumi nima hranilne vrednosti.
O zgodovini žvečilnega gumija pravi Jennifer Mathews, profesorica antropologije na Univerzi Trinity v San Antoniu v Teksasu, da so ga starodavna ljudstva uporabljala za odganjanje žeje in lakote, še preden je postal komercializiran izdelek. Predhodniki žvečilnega gumija, kot je snov chicle iz drevesa sapodilla v južni Mehiki in Srednji Ameriki, so služili enakemu namenu.
Tako Travis kot Carroll svetujeta, da ni potrebno obiskati zdravnika, če pogoltnete žvečilni gumi, razen če imate bolečine ali če ste pogoltnili večje količine. Pri posameznikih z gastrointestinalnimi težavami pa lahko požiranje žvečilnega gumija povzroči težave, pravi akademska gastroenterologinja dr. Leila Kia.
Raziskava prinaša olajšanje za tiste, ki so se po tem, ko so pogoltnili žvečilni gumi morda znašli v dilemi. Strokovnjaki poudarjajo, da razen v ekstremnih primerih ni razloga za skrb.