Kaj vpliva na neto plače? Ministrstvo pojasnjuje izplačila v javnem sektorju
Ministrstvo za javno upravo je danes podalo pojasnila glede izplačil plač po prenovi plačnega sistema v javnem sektorju, ki je začela veljati 1. januarja 2025. V javnosti se namreč pojavljajo vprašanja in nejasnosti, povezane z neto izplačili, ki jih zaposleni prejemajo po uvedbi novega sistema. Kot poudarjajo na ministrstvu, osnovna bruto plača ni enaka končnemu izplačilu, saj na slednje vpliva več dejavnikov.
Prenova plačnega sistema je obsežen projekt, ki zajema približno 188.000 javnih uslužbencev in okoli 5.000 različnih delovnih mest. Kot so zapisali na ministrstvu: »Prenova plačnega sistema je zaradi prehoda iz stare na novo plačno lestvico za okoli 5.000 različnih delovnih mest v javnem sektorju in približno 188.000 javnih uslužbencev izjemno kompleksna materija, saj gre sočasno za prehod iz stare v novo plačno lestvico s prevedbo in različne dvige plač zaradi odprave nesorazmerij; ti dvigi plač pa so različni, kar je odvisno od tega, kolikšno povišanje je posamezna poklicna skupina v preteklih letih že prejela.«
Ministrstvo pojasnjuje, da so se osnovne bruto plače vsem zaposlenim povečale, a do končnega povišanja bodo prišli postopoma, v več obrokih, ki se bodo zaključili januarja 2028. Prvo povišanje je bilo izplačano z januarsko plačo letos, naslednje sledi oktobra. Način prehoda na novo plačno lestvico je bil usklajen s sindikati javnega sektorja, ki so se z vlado dogovorili o višjih osnovnih bruto plačah. »Noben zaposlen ni več uvrščen v plačni razred, katerega vrednost bi bila nižja od minimalne plače, zvišala se je osnovna bruto plača, zaposleni so pridobili nekaj plačnih razredov iz naslova odprave plačnih nesorazmerij, glede na višjo osnovno bruto plačo so se zvišali tudi dodatki, prenesla so se vsa napredovanja, ki so jih doslej pridobili in podobno,« so še pojasnili na ministrstvu.
Dejavniki, ki vplivajo na neto izplačilo
Kljub višjim osnovnim plačam pa neto izplačilo ni odvisno le od prenove sistema. »Ob tem pa je seveda treba upoštevati, da na končno neto izplačilo plače vpliva več dejavnikov, ki niso nujno povezani s prenovo plačnega sistema: na primer povračila potnih stroškov, dodatek za delovno dobo, za povečan obseg dela, dodatek iz naslova redne delovne uspešnosti, nadurno delo ali dodatek za delo v manj ugodnem delovnem času… Prav tako je končno izplačilo plače odvisno tudi od števila dni dopusta ali bolniških odsotnosti,« poudarjajo na ministrstvu. To pomeni, da zgolj primerjava decembrske in januarske plače ne odraža celotne slike.
V nekaterih primerih je lahko neto izplačilo celo nižje, če je zaposleni prejšnji mesec prejel višjo delovno uspešnost ali če je bil odsoten, saj je nadomestilo nižje od plače. »Pri pregledu podatkov smo na primer ugotovili, da je bil v nekaterih primerih v decembrsko plačo vključen tudi dodatek za trimesečno obdobje redne delovne uspešnosti v letu 2024, izplačane so bile tudi nadure zaradi poteka šestmesečnega referenčnega obdobja pri zaposlenih, ki delajo v neenakomernem delovnem času, in se po tem obdobju presežki ur izplačajo kot nadure, bolniške odsotnosti in podobno,« so navedli na ministrstvu.
Posebna pozornost plačni skupini J v zdravstvu in sociali
Največ pozornosti v javnosti je pritegnila plačna skupina J v zdravstvu in sociali, ki vključuje podporne poklice, kot so strežnice, kuharji in čistilke, so navedli na ministrstvu. Ti zaposleni so do 1. januarja 2025 prejemali začasni dodatek v okviru vladnega projekta, ki pa je s prenovo prenehal. »Ta projekt je bil že od začetka predviden kot začasen in je z uveljavitvijo novega plačnega sistema avtomatično prenehal, kot je bilo določeno. Omenjenega začasnega dodatka tako ne prejemajo več, so se jim pa povečale osnovne bruto plače,« pojasnjujejo na ministrstvu.
Prenova prinaša tudi nove možnosti za nagrajevanje uspešnih in obremenjenih zaposlenih. Vodje lahko uporabijo mehanizme, kot so spregled izobrazbe za premestitev na zahtevnejša delovna mesta, določitev višjega plačnega razreda glede na delovno dobo ali pospešeno napredovanje. »Poudarjamo, da je plačno reformo treba obravnavati celostno, ne le na podlagi dviga osnovne bruto plače ob prevedbi na novo plačno lestvico. To je bil le prvi korak. V drugem koraku pa morajo vodje oziroma predstojniki uporabiti različne mehanizme, ki jih prinaša prenovljeni sistem. In s katerimi lahko nagradijo nadpovprečno uspešne in obremenjene zaposlene,« še dodajajo na ministrstvu.
Portal24; Foto: