Kako bodo smernice ministrstva za zdravje oblikovale prihodnost zdravstva?

ByMiha Kovač

31. avgusta, 2024 , ,
Valentina Prevolnik Rupel [Foto: Vlada RS X]

Kako bodo smernice ministrstva za zdravje oblikovale prihodnost zdravstva?

Ministrstvo za zdravje je predstavilo smernice za zdravstveno politiko za naslednji dve leti, ki se osredotočajo na izboljšanje kakovosti, dostopnosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema v Sloveniji. Na podlagi teh smernic bo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pripravil predlog splošnega dogovora, ki bo določal programe storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, potrebne zmogljivosti za njihovo izvajanje ter obseg finančnih sredstev za leto 2025.

Na področju kakovosti zdravstva so smernice ministrstva izdale šest ključnih usmeritev. Ena izmed pomembnejših novosti je načrt za leto 2025, ko bo vzpostavljen sistem, ki bo vezal plačilo zdravstvenih storitev na predhodno posredovanje vseh podatkov in dokumentov v centralni register podatkov o pacientu. Poleg tega bodo kazalnike izidov zdravljenja, ki so bili pripravljeni letos, začeli spremljati v sklopu sistema zVem. V naslednjih dveh letih bo ZZZS postopoma uvajal širitev in uporabo teh kazalnikov kakovosti v obračunske modele, kar bo pripomoglo k boljšemu nadzoru in optimizaciji zdravstvenih storitev.

V ambulantah družinske medicine in otroškega dispanzerja se načrtuje uvedba degresijske lestvice s 1. januarjem 2025, kar naj bi motiviralo zdravstvene time k optimalnemu opredeljevanju števila prebivalcev ter zagotavljanju kakovostne obravnave na podlagi prenovljenih glavarinskih količnikov.

Izboljšanje dostopnosti in zmanjševanje čakalnih dob

Največ smernic ministrstva je usmerjenih v izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev, kar vključuje večjo pozornost na obvladovanje čakalnih vrst. Ena izmed ključnih sprememb bo ta, da se bodo pacienti lahko uvrstili na čakalne sezname za določeno storitev šele po opravljeni celotni diagnostiki, ki je potrebna za izvedbo te storitve. Na ta način naj bi se zmanjšale nepotrebne čakalne vrste in pospešila obravnava bolnikov.

Ministrstvo je naslovilo tudi problem dostopnosti do fizioterapije, saj bodo izbrani osebni zdravniki kronične primere bolečin namesto na fizioterapevtsko obravnavo napotili v Centre za krepitev zdravja. Fizioterapevtski timi bodo morali tedensko izvesti vsaj tri skupinske delavnice za bolnike s kroničnimi bolečinami, kar bo pripomoglo k boljši organizaciji in dostopnosti teh storitev.

Povečali bodo tudi število oftalmoloških timov v javni mreži, medtem ko bodo ambulante za neopredeljene paciente s 1. januarjem preoblikovali v ambulante za boljšo dostopnost. Ministrstvo načrtuje tudi uvedbo več novih prospektivnih programov za kirurške posege, kar vključuje operacije na srcu, endoprotezo komolca in čeljusti ter kirurško zdravljenje refluksne bolezni požiralnika.

Okoljske strategije in nujna medicinska pomoč

Na področju okoljskih strategij bo ministrstvo spodbujalo bolnišnice, da na podlagi meritev ogljičnega odtisa pristopijo k pripravi strategij za njegovo zmanjšanje. S tem želijo prispevati k bolj trajnostno naravnanemu delovanju zdravstvenega sistema.

Poleg tega naj bi do junija 2025 standardizirali mrežo službe nujne medicinske pomoči po enotnih merilih za celotno državo in vzpostavili območja delovanja v okviru regij. Model plačevanja te službe bo prenovljen, kar bo omogočalo plačevanje po realizaciji opravljenih storitev in obremenitvah dežurnega mesta.

Financiranje ambulant družinske medicine in motivacija kadra

Ministrstvo za zdravje načrtuje prenovo modela financiranja ambulant družinske medicine in otroško-šolskega dispanzerja z novimi glavarinskimi količniki do 1. januarja 2025. To naj bi povečalo učinkovitost financiranja in omogočilo boljše upravljanje teh zdravstvenih storitev.

Poudarek bo tudi na motivaciji zdravstvenega kadra, kjer se preučuje možnost vzpostavitve ambulante za specializante družinske medicine z namenom izboljšanja kakovosti specializacije in povečanja zanimanja za to področje. Poleg tega naj bi do 1. junija 2025 uvedli obvezne obnovitvene tečaje temeljnih in nadaljnjih postopkov oživljanja za vse zdravstvene delavce.

Samostojna triaža in digitalizacija zdravstva

Ministrstvo namerava do konca leta 2025 vzpostaviti platformo za samostojno triažo pacienta, ki bo pacientom omogočala preverjanje, ali simptomi, ki jih imajo, zahtevajo obisk pri zdravniku ali zadostujejo ukrepi samozdravljenja. To bo prispevalo k večji zdravstveni opolnomočenosti prebivalstva in zmanjšalo nepotrebne obiske v zdravstvenih ustanovah.

Ministrstvo za zdravje verjame, da bodo s temi smernicami v naslednjih dveh letih zagotovili stabilnost zdravstvenega sistema, povečali dostopnost do zdravstvenih storitev, izboljšali izide zdravljenja in zmanjšali neenakosti med prebivalci v različnih delih države. Če ZZZS-ju z izvajalci ne bo uspelo uskladiti splošnega dogovora, lahko vlada na koncu izda uredbo, kar se je v preteklosti že zgodilo.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Vlada RS X