Kako ravnati, ko vaši odrasli otroci živijo doma
Imeti odrasle otroke, ki živijo doma, je lahko lepo, vendar se lahko brez pravilne komunikacije hitro pojavijo konflikti. Odrasli otroci po svetu vse bolj ostajajo dlje časa v družinskem domu. Mnogi se tudi vračajo, da živijo s starši po obdobju samostojnega življenja zaradi spremenjenih ekonomskih razmer, vključno s povečanjem stroškov življenja.
Ker so vaši otroci zdaj odrasli, pravila, ki ste jih imeli, ko so bili najstniki, verjetno ne veljajo več. Ni enega pravega načina za postavljanje družinskih pravil in pričakovanj. Pomislite, kaj je vzdržno, kaj je realistično, kaj bo resnično dobro delovalo v prihodnosti. Tukaj je nekaj napotkov, ki jih lahko uporabite, da to dosežete.
4 nasveti za starše glede postavljanja meja
1. Čimprej se pogovorite
Ko začnete živeti skupaj s svojimi otroki, se sestanite z njimi, da se pogovorite o temeljnih pravilih in pričakovanjih. Lahko je skupinski telefonski klic ali razprava pri večerji.
Tu je nekaj vprašanj, o katerih razmislite skupaj:
- Ali bomo jedli skupaj?
- Kdo plačuje hrano?
- Ali se plačuje najemnina ali kaj podobnega?
- Ali si delimo avtomobile? Če da, kako se plačuje gorivo?
- Kdo bo pomival posodo?
- Kako dolgo bomo živeli skupaj?
Konflikti se pojavljajo, ko ste skupaj za daljše obdobje, ne glede na to, kako dobro se razumete. Zato so ti pogovori ključni, tudi če se zdi, da je vse v redu.
2. Pogovorite se o morebitnih težavah in rešitvah
Prav tako je dobra ideja, da vnaprej razpravljate o tem, kaj bi se lahko zalomilo in kako boste to rešili. Družinski spori se pogosto nanašajo na:
- denar,
- deljenje prostora,
- pospravljanje,
- kako pogosto se boste družili skupaj,
- kako se boste sporazumevali,
- pričakovanja glede partnerja ali zmenkov v domu,
- uporabo drog in alkohola doma.
3. Bodite povsem jasni
Pravila naj bodo konkretna. Na primer: “Vsakič, ko naročimo hrano za dostavo, vsak plača svoj del.” Zapišite pravila, o katerih se dogovorite, in jih pošljite po elektronski pošti ali jih prilepite na hladilnik, da se nanje lahko sklicuje vsakdo. S tem se lahko izognete prihodnjim konfliktom.
Lahko pride do težav, če nekdo namiguje na nekaj ali kaj le omeni, nato pa konča pogovor z mislijo, da je šlo dobro. Kasneje začne razmišlja, ali so ga morda napačno razumeli. So morda mislili, da je govoril o nečem drugem?
4. Redno preverjajte in prilagajajte, ko je potrebno… več na Princesa.si
Foto: Pexels Portal24