Kako se obnašajo dobri šefi – Ključ do zadovoljstva zaposlenih

ByAna Koren

10. oktobra, 2023 ,

Kako se obnašajo dobri šefi – Ključ do zadovoljstva zaposlenih

V sodobnem poslovnem svetu se zaposleni pogosto srečujejo z etičnimi dilemami, ki jih lahko prinesejo nepoštena pričakovanja njihovih vodij. Raziskave kažejo, da so mnogi delavci že bili postavljeni v položaj, kjer so morali lagati strankam ali dobaviteljem zaradi zahtev svojih nadrejenih. To obnašanje ni le neetično, ampak tudi nevarno za integriteto podjetja in blaginjo zaposlenih.

Pogosto se zaposleni soočajo s pritiskom, da lažejo svojim kolegom, kar je še bolj zaskrbljujoče. Takšno vedenje izhaja iz želje po prikrivanju slabih ali napačnih odločitev. Kljub temu pa obstajajo druga vprašanja, s katerimi se zaposleni soočajo, ko so pod nepoštenimi vodji.

Odgovornost za napake: Uspešni menedžerji razumejo, da so odgovorni za dogajanje v njihovem oddelku. Ne pričakujejo, da bodo njihovi zaposleni prevzeli odgovornost za napake ali težave. Kot kapitani svojih ekip razumejo, da so odgovorni za vse, kar se dogaja v njihovem “ladje”.

Sprememba letnega dopusta: Ustrezno načrtovanje in upoštevanje potreb zaposlenih glede letnega dopusta je bistvenega pomena. Čeprav vsi zaposleni ne morejo vzeti dopusta ob istem času, ko ga želijo, ne bi smeli spreminjati že dogovorjenega urnika. Če pride do nujnih sprememb, bi morali biti zaposleni primerno nadomeščeni.

Vohunjenje za sodelavci: Vodje, ki zahtevajo od svojih zaposlenih, da vohunijo za kolegi, ustvarjajo neprofesionalno in strupeno delovno okolje. Učinkoviti vodje raje komunicirajo neposredno in gradijo zaupanje s svojimi zaposlenimi.

Pravila, ideje, ocenjevanje…

Nesmiselna pravila: V nekaterih podjetjih obstajajo zastarela pravila, ki nimajo več nobenega praktičnega smisla. Učinkoviti vodje se prizadevajo za prepoznavanje teh pravil in njihovo posodobitev, medtem ko slabi vodje pogosto vztrajajo pri upoštevanju nepotrebnih postopkov.

Pridrževanje idej: Dober menedžer bo vedno spodbujal kreativnost in inovativnost svojih zaposlenih. Na žalost nekateri vodje zatirajo te ideje, kar vodi v zamujene priložnosti za rast in izboljšave.

Nepravična ocenjevanja: Nič ne demotivira bolj kot prejemanje nepravične kritike, še posebej, ko si zaposleni zaslužijo pohvalo. Pravično ocenjevanje je ključnega pomena za vzdrževanje morala med zaposlenimi.

Pomanjkanje premorov: Delo za mizo brez ustreznih premorov lahko privede do izgorevanja. Dobri vodje prepoznajo pomen duševnih in fizičnih odmorov za zdravje in produktivnost zaposlenih.

Nepoštena komunikacija: Zaposleni bi morali imeti možnost, da svobodno in odkrito komunicirajo o težavah, s katerimi se srečujejo. Učinkoviti vodje vabijo zaposlene k dialogu in cenijo njihovo mnenje.

Te ugotovitve poudarjajo pomen pozitivnega in spodbudnega vodenja za vzdrževanje uspešnega in zadovoljnega delovnega okolja. Podjetja bi morala biti bolj zavezana k izboljšanju delovnih praks in k spodbujanju odprte komunikacije med vodstvom in zaposlenimi.

vir Foto: Freepick Portal24