Kako si bo Evropa povrnila neodvisnost pri proizvodnji zdravil?

https://www.freepik.com/free-photo/closeup-view-pharmacist-hand-taking-medicine-box-from-shelf-drug-store_11036160.htm#fromView=image_search_similar&page=1&position=0&uuid=1f631a71-ecc7-47db-9bc1-52c6cd8cecd5V lekarni [Foto: Freepik]

Kako si bo Evropa povrnila neodvisnost pri proizvodnji zdravil?

Evropa si prizadeva za večjo neodvisnost na področju proizvodnje zdravil, kar je posledica geopolitičnih napetosti, ranljivosti dobavnih verig in vse večje odvisnosti od tretjih držav. Vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo in njegova napoved 25-odstotnih carin na farmacevtske izdelke sta Evropsko komisijo spodbudila, da pospeši prizadevanja za strateško avtonomijo.

Danes bo v Strasbourgu predstavljen Zakon o kritičnih zdravilih (CMA), ki ga je napovedala Ursula von der Leyen, z namenom zagotoviti suverenost na tem ključnem področju, piše Euractiv. Namen zakonodaje je obravnavati pomanjkanje kritičnih zdravil, kot so antibiotiki in cepiva, ter zmanjšati odvisnost od tujih proizvajalcev.

Pandemija COVID-19 je razkrila šibkosti evropskega zdravstvenega sistema, saj so motnje v dobavnih verigah povzročile pomanjkanje osnovnih zdravil, kot so antipiretiki in protivnetna zdravila. Evropa se je znašla v preveliki odvisnosti od proizvodnje zunaj svojih meja, kar je ogrozilo oskrbo bolnikov. “Pomanjkanje kritičnih zdravil je poudarilo krhkost svetovnih dobavnih verig. Brez ukrepanja bo to še naprej ogrožalo paciente,” je za Euractiv izjavil vir iz farmacevtske industrije. CMA vidi kot priložnost za krepitev notranje proizvodnje in zmanjšanje tveganj, ki jih prinaša zanašanje na tuje dobavitelje.

Odvisnost od tretjih držav

EU močno zaostaja pri proizvodnji zdravil, saj je odvisna predvsem od Azije. Kitajska proizvede 80–90 odstotkov antibiotikov za evropski trg. Indija in Kitajska pa skupaj zagotavljata 55 odstotkov aktivnih farmacevtskih sestavin, ki so ključne za izdelavo zdravil. Poročilo združenja Critical Medicines Alliance z dne 28. februarja 2025 navaja, da je proizvodnja generičnih zdravil v Aziji 20–40 odstotkov cenejša zaradi nižjih stroškov dela in manj strogih okoljskih standardov. Študija Evropskega združenja bolnišničnih farmacevtov iz leta 2023 pa je pokazala, da 95 odstotkov farmacevtov poroča o pomanjkanju, pri čemer se je to v primerjavi z letom 2022 še povečalo.

Geopolitične spremembe, kot je Trumpova napoved carin, so okrepile potrebo po samozadostnosti. Komisija želi z zakonom CMA podpreti podjetja znotraj EU in omejiti vpliv tujih proizvajalcev z nižjimi standardi. “Tuje države lahko to odvisnost hitro spremenijo v ranljivost, ki ogroža varnost Evrope,” so v pismu z 8. marcem 2025 zapisale države članice pod vodstvom Belgije.

Poleg tega CMA dopolnjuje širši farmacevtski zakonodajni sveženj, ki še čaka na dogovor. Estonska ministrica za zdravje Riina Sikkut je poudarila, da zakonodaja prinaša stabilnost, ki je ključna za ohranjanje inovacij v Evropi.

Organizacije bolnikov, kot je Evropski forum bolnikov (EPF), pozivajo k vključitvi pacientov v oblikovanje politik CMA. Predlagajo sistem javnih naročil z več dobavitelji, da se prepreči odvisnost od enega proizvajalca, in opozarjajo na morebitne višje stroške za bolnike.

“Učinkovitost zakona bo odvisna od solidarnosti med državami, usklajenega kopičenja zalog in ocene proizvodnih zmogljivosti,” pravijo pri EPF. Poudarjajo, da morajo ukrepi temeljiti na potrebah pacientov in javnega zdravja, saj je cilj CMA predvsem zagotoviti zanesljivo oskrbo s kritičnimi zdravili.

Portal24; Foto: Freepik