Kako vaša lastna tesnoba vpliva na tesnobo vašega otroka?

ByI.M.

11. oktobra, 2023 ,
Foto: Pixabay

Kako vaša lastna tesnoba vpliva na tesnobo vašega otroka?

Življenja staršev so polna izzivov in odločitev, ki vplivajo na otrokovo vzgojo in prihodnost. Tudi naša lastna tesnoba je ena od pomembnih stvari, ki jo lahko prenesemo na svoje otroke. Raziskave so pokazale, da lahko starši z lastno tesnobo vplivajo na svoje otroke in jih postavijo v tvegano kategorijo za razvoj anksioznosti. Kako se to dogaja in kaj starši lahko storijo, da preprečijo prenos tesnobe na svoje otroke?

Genetska komponenta in vedenjski vplivi

Študija iz leta 2015, ki je spremljala 900 dvojajčnih in enojajčnih dvojčkov, ki so postali starši, je razkrila, da otroci pogosteje delijo podobnosti z lastnimi starši kot z dvojčki. Če bi anksioznost temeljila zgolj na genetiki, bi pričakovali, da imajo otroci enako raven tesnobe kot njihovi očetje in enojajčni dvojčki. Vendar pa so raziskovalci ugotovili, da imajo otroci več skupnega s svojimi starši.

Vzorci vedenja in strahovi

Otroci zaznavajo in se učijo iz vedenja svojih staršev. Ko opazijo, da so njihovi starši zaskrbljeni ali prestrašeni, se začnejo obnašati enako. To je še posebej očitno, ko gre za situacije, ki so za otroke lahko zastrašujoče, kot so obiski pri zobozdravniku ali strah pred višino.

Poleg tega se lahko tesnoba prenaša tudi prek “negativnega starševskega vedenja.” To pomeni, da starši svojim otrokom namenoma prikrivajo ali se izogibajo stvarem, ki se jih sami bojijo. S tem ne dovolijo otrokom, da se soočijo s strahovi in se učijo, kako se spoprijeti s situacijami.

Tudi obratna pot je mogoča. Otrokova lastna tesnoba lahko vpliva na starše, saj se starši trudijo izogniti situacijam, ki bi lahko sprožile otrokovo tesnobo. To lahko vodi do začaranega kroga, kjer se tako starši kot otroci prepletajo v tesnobnih občutkih.

Priporočeni pristop za starše

Ključno je, da starši omogočijo otrokom, da se le ti soočijo z izzivi, ki so primerni za njihovo starostno obdobje in stopnjo strahu. Pomembno je, da se otroci naučijo, kako premagovati strahove in se spoprijeti s situacijami, ki jih morda sprva prestrašijo. Helikoptersko starševstvo, kjer starši nadzorujejo in omejujejo vsako izkušnjo svojega otroka, običajno ne prinaša koristi in lahko celo poveča tesnobo otrok.

Vzgoja otrok vključuje vzgajanje samostojnih in samozavestnih posameznikov, ki se znajo spoprijeti s strahovi in izzivi življenja. Namesto izogibanja strahovom je pomembno, da starši svojim otrokom pomagajo pri pridobivanju veščin za obvladovanje tesnobe. S tem jim bodo omogočili, da rastejo v močne in odločne osebe, ki se znajo spoprijeti s stresom in izzivi, ki jih prinaša življenje.

vir Foto: Pixabay Portal24