Kaos v Sudanu se stopnjuje, napaden veleposlanik Evropske unije
Kaos v Sudanu se nadaljuje, obe strani v sudanskem konfliktu namreč trdita, da sta napredovali. Zaradi nadaljnjih spopadov je v prestolnici prekinjena oskrba z vodo in elektriko. Posebni predstavnik Združenih narodov v državi je dejal, da nasprotnika nista pokazala, da sta se pripravljena pogajati.
V spopadih med sudansko redno vojsko in paravojaškimi silami za hitro podporo (RSF) je bilo med zračnimi napadi in spopadi v Kartumu ter spopadih po vsej državi ubitih najmanj 185 ljudi. Več kot 18.000 je ranjenih, je dejal posebni predstavnik ZN Volker Perthes.
Smrtonosni boj za oblast je preprečil prehod iz vojaške hunte v civilno vlado in zbudil strah pred širitvijo konflikta.
Nad prestolnico se je valil dim, prebivalci pa so bili priča zvokom zračnih napadov, topniškega ognja in streljanja, ki je zaprlo mestne bolnišnice.
Napadli veleposlanika EU
Vodja diplomacije EU Josep Borrell je povedal, da je bil na njegovem domu v Kartumu napaden veleposlanik Evropske unije.
Borrell podrobnosti napada ali tega, ali je bil veleposlanik poškodovan, ni razkril.
“Varnost diplomatskih prostorov in osebja je primarna odgovornost sudanskih oblasti in obveznost po mednarodnem pravu,” je zapisal.
Čeprav ga Borrell ni imenoval, je napadeni veleposlanik EU v Sudanu Aidan O’Hara, irski diplomat.
“Ne obnašajo se, kot da bi radi dosegli mir”
“Sprti strani se ne obnašata, kot da trenutno želita posredovanje, da bi (dosegli) mir med njima,” je Perthes povedal novinarjem prek video povezave iz Kartuma.
Dodal je, da so nasprotniki privolili v triurno humanitarno premirje.
Spopadi so se kljub obljubam o umiritvi konflikta nadaljevali že drugi dan zapored, poročajo novinarji televizijskih postaj Al Jazeera in Al Arabiya.
Spopadi, ki divjajo od sobote v Kartumu in sosednjih mestih Omdurman in Bahria, so najhujši v zadnjih desetletjih. Spopadi bi lahko Sudan razdelili med dve vojaški skupini, ki sta si delili oblast med nestabilno politično tranzicijo.
Razcep med poveljnikom vojske in voditeljem RSF
Poveljnik vojske general Abdel Fattah al Burhan vodi vladajočo koalicijo, vzpostavljeno po državnem udaru leta 2021, s katerim je med množičnimi protesti odstavljen dolgoletni predsednik Omar Bašir.
Vodja RSF, general Mohamed Hamdan Dagalo, bolj znan kot Hemedti, je njegov namestnik. V skladu z mednarodno podprtim tranzicijskim načrtom naj bi se RSF kmalu združila z vojsko.
Burhan RSF se je v ponedeljek označil za uporniško skupino in ukazal njeno razpustitev. Obe strani sta druga drugo ostro obtoževali.
Za britanski televizijski kanal Sky News je povedal, da je na varnem v predsedniški hiši za goste znotraj ograjenega območja obrambnega ministrstva.
Vodja RFS je poveljnika vojske obtožil, da je radikalni islamist
Vodja RSF Hemedti, čigar lokacija do sobote ni bila znana, je poveljnika vojske označil za “radikalnega islamista, ki bombardira civiliste iz zraka”.
Nadaljevanje nasilja bi lahko destabiliziralo regijo in spodbudilo tekmovanje za vpliv med Rusijo in ZDA ter med regionalnimi silami, ki podpirajo različne akterje v Sudanu. Egipt, ki že dolgo ne verjame v politične spremembe v Kartumu, je najpomembnejši zagovornik sudanskih oboroženih sil.
Hemedti je na drugi strani gojil odnose z več tujimi silami, vključno z Združenimi arabskimi emirati in Rusijo.
Nihče se noče umakniti
V ponedeljek znakov, da bi se katera od strani bila pripravljena umakniti ni bilo.
Čeprav je vojska številčnejša in nadzoruje zračne sile, so RSF močno razpršene po soseskah Kartuma in drugih mest. Nobena stran torej ne more doseči hitre zmage.
Spopadi med tekmeci v Darfurju so medtem sprožili strah pred ponovnim spopadom v zahodni provinci, kjer od leta 2003 divjajo krvavi spopadi, v katerih je bilo ubitih več kot 300.000 ljudi, 2,7 milijona pa razseljenih.
vir Foto: Reuters