Kazni za predčasno upokojitev zmanjšujejo število upokojencev
[Dnevnik] – V zadnjih letih se v Sloveniji vse bolj krepi trend podaljševanja delovne aktivnosti, tudi po izpolnitvi pogojev za upokojitev. Ta trend je posebej opazen med mlajšimi upokojenci, kar je rezultat različnih spodbud in bonitet, ki jih nudi pokojninski sistem. Po drugi strani pa na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) ugotavljajo, da t. i. malusi, oziroma trajno znižanje pokojnin v primeru predčasne upokojitve, uspešno delujejo kot odvračalni dejavnik.
Po poročanju Dnevnika so malusi, ki jih določa pokojninska zakonodaja, ključni pri zmanjšanju števila predčasnih upokojitev. V Sloveniji se zavarovanci ne morejo upokojiti pred dopolnjenim 60. letom, tudi če bi imeli dovolj prihrankov za lagodno življenje. Predčasno pokojnino je mogoče uveljaviti le ob dopolnjenem 60. letu starosti in hkrati ob 40 letih pokojninske dobe, pri čemer pa ta pokojninska doba pogosto vključuje dokup. V avgustu 2023 je bilo v Sloveniji 2547 prejemnikov predčasne pokojnine, kar predstavlja zgolj 0,4 odstotka vseh uživalcev pokojnin, ki jih je bilo skupno 643.600.
Malusi pomenijo, da se predčasna pokojnina zmanjša za 0,3 odstotka za vsak mesec manjkajoče starosti do dopolnjenih 65 let, kar lahko v skrajnih primerih pomeni znižanje pokojnine za do 18 odstotkov. To znižanje je trajno, kar še dodatno odvrača zavarovance od prezgodnje upokojitve. Dnevnik navaja, da so bili avgusta v Sloveniji samo 2547 prejemniki predčasnih pokojnin, kar je za 8,6 odstotka manj kot leta 2022.
Naraščanje števila tistih, ki odložijo upokojitev
Na drugi strani je zaznati porast števila ljudi, ki se sami odločijo za odložitev upokojitve. Ta trend ugodno vpliva tako na pokojninsko blagajno kot tudi na njihovo osebno finančno stanje. Po poročanju Dnevnika je avgusta 2023 več kot 20.000 oseb zaradi podaljšane delovne aktivnosti prejemalo tako plačo kot tudi del pokojnine. Med njimi so bili tudi tisti, ki so zaradi dodatnih let dela prejeli bonuse, kar jim je povečalo končni znesek pokojnine.
Po poročanju ZPIZ-a malusi uspešno odvračajo zavarovance od predčasne upokojitve. Znižanje pokojnine pri predčasni upokojitvi pri starosti 60 let je zelo visoko, zato mnogi raje podaljšajo delovno aktivnost. Tisti, ki so upravičeni zgolj do predčasne pokojnine, imajo večje finančne spodbude za nadaljevanje dela.
V letu 2022 je v Sloveniji starostno pokojnino s trajnim znižanjem, ki je bilo še uveljavljeno po prejšnji zakonodaji, uveljavilo le 126 oseb. Nasprotno pa je skoraj 6700 oseb uveljavilo povečanje pokojnine zaradi odložitve upokojitve. Tako so pridobili dodaten odmerni odstotek za izračun pokojnine.
Upokojitev pred 60. letom starosti
V Sloveniji je predčasna upokojitev mogoča šele po 60. letu, vendar obstajajo nekatere izjeme. Možno je uveljavljati starostno pokojnino pred dopolnjenim 60. letom, če posameznik izpolnjuje posebne pogoje, kot so skrb za otroke, služenje vojaškega roka ali vstop v zavarovalni sistem pred 18. letom starosti. V teh primerih se lahko starostna meja za upokojitev zniža na 58 let za moške in 56 let za ženske. Prav tako se lahko predčasno upokojijo tisti, ki so bili vključeni v poklicno zavarovanje.
Ena od možnosti za hitrejše izpolnjevanje pogojev za upokojitev je dokup pokojninske dobe. Zavarovanci lahko dokupijo do pet let, kar jim pomaga pri izpolnitvi pogojev za starostno pokojnino. Po podatkih ZPIZ-a je v letu 2022 pokojninsko dobo dokupilo 83 oseb, skupni znesek za dokup pa je znašal skoraj 1,3 milijona evrov. Dokup se odmeri glede na povprečno bruto plačo zavarovanca iz preteklega leta in se šteje v izpolnjevanje pogojev za starostno ali predčasno pokojnino.
Ob razpravi o prihodnji pokojninski reformi, ki predvideva dvig starosti za dve leti, je pričakovati, da se bo trend podaljševanja delovne aktivnosti še nadaljeval. Po poročanju Dnevnika je sistem malusov pomemben dejavnik, ki bo še naprej odvračal zavarovance od predčasnih upokojitev, saj trajno znižanje pokojnine močno vpliva na finančno stabilnost upokojencev.