KGZS poziva k zaščiti kmetijskih zemljišč pred pozidavo

ByMiha Kovač

25. septembra, 2024 ,
Polje [Foto: Pixabay/Coernl]

KGZS poziva k zaščiti kmetijskih zemljišč pred pozidavo

Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) opozarjajo na naraščajoče pritiske glede spremembe namembnosti najboljših kmetijskih zemljišč v zazidalne površine. Predsednik KGZS, Roman Žveglič, je na novinarski konferenci v Ljubljani izpostavil, da se to dogaja zaradi načrtov, kot so nadgradnja železniške proge na odseku Ljubljana-Kranj ter širitev proizvodnje podjetja Elan v Begunjah na Gorenjskem. Obe investiciji bi posegli v dragocena kmetijska zemljišča, kar je po njegovih besedah nesprejemljivo.

Žveglič je poudaril, da je pozidava kmetijskih tal v Sloveniji resen problem, ki izhaja iz prostorskega načrtovanja. V luči podnebnih sprememb in ohranjanja prehranske varnosti je pomembno, da se spremeni zakonodaja, ki bi to področje učinkoviteje urejala. Že leta 2011 je bil v zakonu o kmetijskih zemljiščih uveden institut trajno varovanih kmetijskih zemljišč, vendar nobena občina še ni v svojih prostorskih načrtih formalno določila teh površin kot zaščitenih. Žveglič je pri tem poudaril, da ima kar 18 občin izdelan načrt za varovana kmetijska zemljišča, štiri pa so v fazi priprave, vendar to ni dovolj.

Status trajno varovanih kmetijskih zemljišč

Na KGZS predlagajo, da bi država, ki ima v lasti 27.000 hektarjev njivskih površin in 5.000 hektarjev trajnih nasadov, tem zemljiščem podelila status trajno varovanih kmetijskih zemljišč. To bi pomenilo, da bi bila gradnja na teh zemljiščih prepovedana. Žveglič je opozoril, da lokalne oblasti, predvsem župani, nimajo vedno interesa za varovanje kmetijskih zemljišč, saj pogosto dajejo prednost gospodarskemu razvoju.

Poleg tega je predstavil podatke iz raziskave Marine Pintar, dekanje Biotehniške fakultete, ki kažejo, da se je od leta 1971 do 2011 površina kmetijskih zemljišč v Sloveniji zmanjšala za polovico – iz 921.000 hektarjev na 472.000 hektarjev. To pomeni, da na prebivalca ostaja le 884 kvadratnih metrov njivskih površin. Po obdobju stagnacije krčenja kmetijskih zemljišč po letu 2012, so se v zadnjem času pritiski ponovno povečali.

KGZS zato poziva k nujnim spremembam zakonodaje, ki bi zaščitila najboljša kmetijska zemljišča in preprečila nadaljnje izgubljanje dragocenih kmetijskih površin v Sloveniji.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: Pixabay/Coernl