Kim Jong Un napoveduje širitev jedrskega orožja ob južnokorejski meji

ByAna Koren

5. avgusta, 2024 ,
Kim Jong UN [Foto: Wikimedia/ Kremelj]

Kim Jong Un napoveduje širitev jedrskega orožja ob južnokorejski meji

Na nedavni slovesnosti je voditelj Severne Koreje Kim Jong Un pozval k nenehnemu širjenju jedrskega programa kot odgovor na zaznane grožnje Združenih držav Amerike. Kimova izjava je sprožila dodatno zaskrbljenost glede severnokorejskega jedrskega programa. Kim je namreč napovedal namestitev jedrskega orožja na bojišču vzdolž severne meje z Južno Korejo. Prav tako je vojski podelil pooblastila za preventivne jedrske napade, če bi se zaznala grožnja vodstvu države.

Severnokorejska uradna tiskovna agencija je sporočila, da so sveže izdelane lansirne naprave za taktične balistične rakete, ki lahko prenašajo jedrsko orožje z manjšo zmogljivostjo. Kim je na dogodku v Pjongjangu dejal, da bodo te naprave severnokorejskim enotam na fronti zagotovile ogromno moč nad Južno Korejo. Uporaba taktičnega jedrskega orožja pa bo zdaj bolj praktično in učinkovito. Fotografije državnih medijev so pokazale vrste vojaških lansirnih tovornjakov, ki so napolnili ulico. Gledalci pa so opazovali dogodek, ki je vključeval tudi ognjemet.

Severna Koreja širi svojo linijo mobilnega orožja kratkega dosega

Severna Koreja širi svojo linijo mobilnega orožja kratkega dosega, namenjenega premagovanju protiraketne obrambe v Južni Koreji. Država hkrati razvija tudi medcelinske balistične rakete, ki bi lahko dosegle celino ZDA. Kimove intenzivne poskuse orožja in grožnje se na splošno obravnavajo kot poskus pritiska na ZDA, da sprejmejo Severno Korejo kot jedrsko silo in končajo sankcije, ki so bile uvedene zaradi njenega jedrskega programa. Strokovnjaki menijo, da bi Severna Koreja lahko povečala napetosti tudi v ameriškem volilnem letu.

Kim je izkoristil rusko vojno proti Ukrajini kot odvračanje pozornosti za nadaljnjo pospešitev razvoja orožja. ZDA, Južna Koreja in Japonska so se na to odzvale z razširitvijo skupnih vojaških vaj in izostritvijo jedrske strategije odvračanja, zgrajene na strateških ameriških vojaških sredstvih. Lee Sung Joon, tiskovni predstavnik južnokorejskega združenega štaba, je dejal, da južnokorejska in ameriška vojska natančno analizirata razvoj orožja v Severni Koreji. Dodal je, da je potrebno nadaljnje spremljanje, da bi potrdili operativno pripravljenost raketnih sistemov.

Poziv na dolgotrajno konfrontacijo z ZDA

Analitiki menijo, da so nove severnokorejske rakete krajšega dosega od nekaterih najmočnejših balističnih raket kratkega dosega, ki so pokazale sposobnost potovanja več kot 600 kilometrov. Nova raketa Hwasong-11 naj bi lahko potovala do 100 kilometrov. Slednje bi teoretično omogočilo, da pokrije ogromne dele glavnega mesta Južne Koreje, kjer živi približno polovica prebivalstva države.

V svojem govoru je Kim pozval Severno Korejo, naj se pripravi na dolgotrajno konfrontacijo z ZDA in poudaril potrebo po neizprosnem širjenju vojaške moči. Trdil je, da je vojaško sodelovanje med ZDA in njihovimi zavezniki vse bolj divje in da zdaj kaže značilnosti jedrskega vojaškega bloka. Kim je izjavil, da je konfrontacija tisto, na kar bi se morali temeljiteje pripraviti. Dodal je, da so Združene države sovražna država, s katero se bodo morali soočati prihodnje generacije.

Kljub katastrofalnim poplavam, ki so Severno Korejo prizadele konec julija in povzročile veliko škodo, je Kim poudaril odločnost države, da nadaljuje s krepitvijo obrambnih zmogljivosti. Poplave so uničile na tisoče domov in kmetijskih površin v regijah blizu meje s Kitajsko. Rusija je Severni Koreji ponudila pomoč, kar je še en znak krepitve odnosov med državama. Kim je v zadnjih mesecih Rusijo postavil za svojo prednostno nalogo, saj si prizadeva za širitev odnosov z državami, ki se soočajo z Washingtonom, in promovira idejo nove hladne vojne ter enotne fronte v konfliktih z Zahodom.

[Vir: AP]; Portal24;

Foto: Wikimedia/ Kremelj