Kitajska bi prepovedala oblačila, ki žalijo narod
Kitajska se sooča z burno razpravo glede osnutka zakona, ki bi lahko prepovedal “škodljiv duh kitajskega ljudstva” v govoru in oblačenju. Zakon, če bo sprejet, bi lahko prinesel denarne kazni ali celo zaporne kazni za tiste, ki kršijo njegove določbe. Osnutek zakona trenutno sicer še ne določa natančnih opredelitev kršitev.
Predlog zakona je sprožil val odzivov na družbenih medijih. Uporabniki in pravni strokovnjaki pozivajo k večji jasnosti, da bi se izognili pretiranemu izvrševanju zakona. Kitajska je nedavno napovedala spremembe svoje zakonodaje o javni varnosti, kar predstavlja prvo takšno reformo v desetletjih.
Zakon o oblačenju, ki je del tega osnutka zakona, je sprožil zlasti močne odzive. Glede na osnutek zakona bi lahko tiste, ki nosijo ali silijo druge k nošenju simbolov, ki “spodkopavajo duha ali žalijo čustva kitajskega naroda,” pridržali do 15 dni in jih kaznovali z denarnimi kaznimi do 5000 juanov (približno 680 dolarjev). Podobna kazen bi lahko grozila tudi tistim, ki pišejo ali distribuirajo gradivo, ki se šteje za kršitev zakona.
Kdaj so “čustva” naroda “prizadeta.”
Na spletu so se pojavila vprašanja o tem, kako organi kazenskega pregona določajo, kdaj so “čustva” naroda “prizadeta.” Uporabnik na kitajski platformi Weibo je postavil vprašanje, ali bi nošenje zahodnih oblačil, kot so kravate, štelo za kršitev zakona.
Nejasno besedilo zakona so kritizirali tudi pravni strokovnjaki v državi, opozorili so na možnost zlorabe. Profesor prava na Kitajski univerzi za politične vede in pravo Zhao Hong je dejal, da bi pomanjkanje jasnosti lahko privedlo do kršitev osebnih pravic.
Kritike na zakon so se pojavile tudi zaradi prejšnjih incidentov, kot je primer ženske, ki je bila pridržana zaradi nošenja japonskih oblačil, in prepoved nošenja oblačil z mavričnimi vzorci na koncertu tajvanskega pevca v Pekingu.
Osnutek zakona je le ena od številnih prizadevanj kitajskega predsednika Xija Jinpinga za spodbujanje “zglednega vedenja” med Kitajci. Leta 2019 je Kitajska komunistična partija izdala “moralne smernice,” ki vključujejo smernice kot sta spodobnost in “vera” v Xija in stranko.
Foto: Pexels