Kitajski in japonski voditelj potrdila zavezanost k vzajemno koristnim odnosom
Kitajski predsednik Xi Jinping in japonski premier Fumio Kishida sta se v svojih prvih osebnih pogovorih v letu dni zavezala k vzajemno koristnim odnosom, kar je znak, da si obe največji gospodarstvi v Aziji prizadevata zakrpati napete vezi.
Voditelja sta med enournimi pogovori ob robu vrha APEC v četrtek zvečer v San Franciscu razpravljala tudi o kitajski prepovedi japonskih morskih sadežev in odmevnem primeru japonskega poslovneža, pridržanega na Kitajskem.
Državi bi se morali “osredotočiti na skupne interese” in ponovno potrditi svoj “strateški odnos vzajemne koristi ter mu dati nov pomen,” je dejal Xi Kishidi, ko sta sedela drug nasproti drugega za mizo, ob kateri so sedele njihove delegacije.
Izjava iz leta 2008
V skupni izjavi iz leta 2008 sta se Japonska in Kitajska dogovorili, da bosta nadaljevali “vzajemno koristne odnose, ki temeljijo na skupnih strateških interesih”, katerih namen je zagotoviti pogoste izmenjave vodstva o vprašanjih, kot je varnost.
Vendar se je ta izraz v zadnjih letih uporabljal manj pogosto. Zgodovinska tekmeca sta se namreč spopadla zaradi vrste vprašanj, kot so ozemeljski spori, trgovinske napetosti in Tajvan, demokratični otok, ki ga Peking razglasi za svojega.
Kishida je potrdil, da sta obe strani v komentarjih za tisk po pogovorih ponovno potrdili svojo zavezanost odnosom.
“Delila sva skupno stališče, da bomo še naprej tesno komunicirali na različnih ravneh, tudi na ravni vodstva,” je dejal Kishida.
Nazadnje so bile vezi na preizkušnji s kitajsko prepovedjo japonske morske hrane po odločitvi Tokia, da bo avgusta v morje izpustil prečiščeno vodo iz poškodovane jedrske elektrarne Fukušima.
Kishida je dejal, da je odločno pozval Xija, naj opusti prepoved, in zahteval tudi hitro izpustitev poslovneža, kar je zadalo velik udarec njunim tesnim gospodarskim povezavam.
Težko pričakovan vrh med Bidnom in Xijem
Njuno srečanje je sledilo težko pričakovanemu vrhu med ameriškim predsednikom Joejem Bidnom in Xijem, na katerem sta se velesili med drugim dogovorili, da bosta odprli predsedniško telefonsko linijo in obnovili komunikacijo med vojskama.
Kishida se je na vrhu srečal tudi z Bidnom, kjer sta razpravljala o vprašanjih, vključno s “skupnimi izzivi”, ki si jih delita s Kitajsko.
Rumi Aoyama, strokovnjak za japonsko-kitajske odnose, je dejal, da bi kitajsko prizadevanje za ponovno potrditev odnosov z Japonsko lahko delno spodbudilo tesne vezi Tokia z njegovim velikim tekmecem Washingtonom.
“Mislim, da obstaja želja po zabijanju klina med Japonsko in ZDA z vzpostavitvijo tako imenovanega strateškega odnosa z Japonsko sredi ameriško-kitajskega spopada,” je dejal Aoyama, direktor Inštituta za sodobne kitajske študije Waseda.
Kishida se je ob robu vrha APEC srečal tudi z južnokorejskim predsednikom Yoon Suk Yeolom na njunem sedmem letošnjem srečanju. Obljubila sta, da si bosta prizadevala za poglobljeno sodelovanje, in razpravljala o skupnih pomislekih, kot so raketni poskusi Severne Koreje.
Yoon, Kishida in Biden so imeli v četrtek tudi kratek tristranski sestanek.
Voditelji 21-članskega foruma za azijsko-pacifiško gospodarsko sodelovanje so v San Franciscu na 30. vrhu od 15. do 17. novembra.
Foto: Portal24