Kitajski trgi v vzponu, evropski terminski posli na rekordnih ravneh

[Foto: Vecteezy]

Kitajski trgi v vzponu, evropski terminski posli na rekordnih ravneh

Evropski terminski posli so na rekordnih vrednosti, saj so obrambne delnice poskočile zaradi pričakovanj o povečani porabi za obrambo. Tudi hongkonške delnice so dosegle najvišje ravni v skoraj treh letih. Srečanje kitajskega predsednika Xi Jinpinga z voditelji podjetij je namreč vzbudilo optimizem med vlagatelji.

Avstralska centralna banka je začela zniževati obrestne mere, kar je bilo pričakovano. Banka je ob tem izpostavila previdnost glede nadaljnjih ukrepov, navaja Reuters. Avstralski dolar je našel podporo pri 0,6350 ameriškega dolarja. Terminske pogodbe na ameriški indeks S&P 500 so zrasle za 0,2 odstotka, evropske terminske pogodbe pa so pridobile 0,1 odstotka. Japonski indeks Nikkei se je okrepil za 0,5 odstotka, pri čemer so delnice bank in obrambnih podjetij sledile rasti v Evropi.

Obrambne delnice v vzponu

Vseevropski indeks STOXX 600 je v ponedeljek zabeležil rast za 0,5 odstotka. Indeks obrambnih in vesoljskih delnic se je povečal za 4,6 odstotka in dosegel najvišjo vrednost v svojem obstoju. Vrednost sektorja se je več kot podvojila od začetka ruskega napada na Ukrajino pred tremi leti. Vlagatelji pričakujejo, da bodo dobički v tej industriji še naprej rasli zaradi povečanih obrambnih proračunov, namenjenih prilagajanju na nove varnostne potrebe. Analitiki ta trend označujejo kot “supercikel” za obrambni sektor.

Upanje na morebitni konec sovražnosti v Ukrajini je izboljšalo razpoloženje tudi v drugih sektorjih evropskega gospodarstva. Po mnenju Bruna Schnellerja, generalnega direktorja pri Erlen Capital Management, bi rešitev konflikta lahko prinesla pozitivne učinke, kot so povečano zaupanje potrošnikov, nižje cene energije in ugodnejši finančni pogoji.

Diplomatska srečanja in geopolitične napetosti

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v ponedeljek gostil izredni vrh, posvečen Ukrajini, potem ko so ameriški uradniki namignili, da Evropa ne bo vključena v pogovore, ki bodo potekali v Savdski Arabiji z namenom končanja konflikta. Velika Britanija je izrazila pripravljenost poslati mirovne enote za podporo morebitnemu dogovoru. Vzporedno so se na srečanje pripravljali tudi ruski in ameriški predstavniki.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je poudaril, da Ukrajina ne bo priznala nobenih odločitev, sprejetih na srečanjih, kjer ni bila prisotna.

Kitajska, podjetja in trg

Kitajski trgi so zabeležili rast po redkem srečanju med predsednikom Xijem in voditelji podjetij. Hongkonški indeks Hang Seng se je zvišal za 1,8 odstotka in dosegel najvišjo raven po oktobru. Indeks tehnoloških delnic je dosegel najvišjo točko v zadnjih treh letih. Delnice Baidu so ostale mirne po ponedeljkovem padcu, ko ustanovitelja podjetja ni bilo na sestanku. Podjetje naj bi svoje finančne rezultate objavilo kasneje ta dan, medtem ko se poročilo Alibabe pričakuje v naslednjih dneh.

Podjetje BHP je zabeležilo 0,6-odstotno rast delnic, potem ko je objavilo najnižji dobiček v prvem polletju v zadnjih šestih letih. Kljub temu v podjetju opažajo znake gospodarskega okrevanja na Kitajskem.

Trgovinske politike in vpliv na trge

Grožnja medsebojnih carin med ZDA in Kitajsko je bila odložena vsaj do aprila, vendar ostaja skrb glede uvedbe davkov na dodano vrednost pri uvozu v nekatere države. Časnik Financial Times je poročal, da Evropska komisija preučuje uvedbo uvoznih omejitev za živila, proizvedena po standardih, ki se razlikujejo od evropskih. Ukrep bi bil podoben politiki, ki jo je uvedel ameriški predsednik Donald Trump.

V pričakovanju objav ključnih gospodarskih podatkov, med njimi februarskih kazalnikov poslovne dejavnosti in nemških volitev, se evro giblje tik pod vrednostjo 1,05 ameriškega dolarja. Jen ostaja pri vrednosti 151,74 jena za dolar. Ugodni podatki o gospodarski rasti so namreč okrepili pričakovanja o možnem dvigu obrestnih mer na Japonskem. Britanski funt se je stabiliziral pri 1,26033 ameriškega dolarja, kar je tik pod dvomesečnim vrhom.

Cene zlata so se po sedmih tednih rasti znižale z rekordnih vrednosti in zdaj znašajo 2.895 ameriških dolarjev za unčo. Naftni trgi so zaznali rast cene nafte tipa Brent, ki je dosegla 75,42 ameriškega dolarja za sod. Skupina OPEC+ razmišlja o zamiku načrtovanega povečanja ponudbe, ki naj bi se začelo aprila, kljub pritiskom Donalda Trumpa za znižanje cen nafte, je poročal Bloomberg News.

Portal24; Foto: Vecteezy