Kje v telesu konča mikroplastika, ki jo vdihavamo?

Foto: Pexels

Kje v telesu konča mikroplastika, ki jo vdihavamo?

Nedavna študija Tehnološke univerze v Sydneyju razkriva, da je vdihavanje delcev mikroplastike lahko glavna pot za izpostavljenost ljudi onesnaženju s plastiko. Ti drobni, pogosto nevidni delci, lahko potujejo globoko v naša pljuča z vsakim vdihom. Po besedah dr. Suvasha Sahe, glavnega avtorja študije, “je onesnaženje zraka s plastičnimi delci zdaj razširjeno in vdihavanje je druga najverjetnejša pot za izpostavljenost ljudi.” Najpogostejši način izpostavljenosti pa ostaja preko uživanja, tj. prehranjevanja in pitja.

Študija je uporabila zapletene računalniške modele, da bi sledila temu, kaj se zgodi, ko vdihnemo te delce in kje v našem dihalnem sistemu končajo. Ugotovila je, da vzorci dihanja igrajo pomembno vlogo pri določanju, kje se plastika odlaga. Hitro dihanje lahko ujame večje delce v zgornjem dihalnem traktu, medtem ko počasnejše dihanje omogoča manjšim delcem – zlasti nanoplastiki –, da potujejo globlje v pljuča, kjer lahko dosežejo občutljive predele.

Oblika in velikost imata pomen

Oblika delcev mikroplastike vpliva na njihovo pot skozi dihalni sistem. Delci nepravilnih oblik se lažje izognejo naravnim mehanizmom filtriranja telesa. Poleg tega so nekatera območja v pljučih bolj nagnjena k kopičenju plastike, kar lahko predstavlja potencialna zdravstvena tveganja.

Primarni viri teh plastik vključujejo kozmetiko in izdelke za osebno nego, namerno zasnovane z mikroplastikami. Sekundarni viri izvirajo iz razpada večjih plastičnih izdelkov, kot so plastenke za vodo ali sintetična oblačila. Vse več dokazov povezuje te delce z večjim tveganjem za različne pljučne bolezni, vključno s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB), fibrozo, dispnejo (zadihanostjo), astmo in nenavadnimi lezijami v pljučih, znanimi kot vozliči iz steklastih vlaken.

Dr. Saha poudarja naraščajoče dokaze o vplivu mikroplastike in nanoplastike na zdravje dihal. Ta študija lahko zagotovi bistvene vpoglede za boj proti potencialnim tveganjem in zagotavljanje učinkovitih zdravstvenih posegov.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik