Klakočar Zupančič: Logarjeva skupina bo nepovezana, ne pa Demokrati

ByAna Koren

12. februarja, 2025
Predsednica Državnega zbora mag. Urška Klakočar Zupančič [Foto: Matija Sušnik DZ]

Klakočar Zupančič: Logarjeva skupina bo nepovezana, ne pa Demokrati

Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je sprejela odločitev, da poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Tine Novak lahko ustanovijo poslansko skupino nepovezanih poslancev, ne pa poslanske skupine Demokrati. Po poročanju MMC RTV SLO je zakonodajnopravna služba Državnega zbora sicer podala drugačno mnenje, a je predsednica DZ-ja presodila drugače.

Po mnenju Klakočar Zupančič bi poslanci lahko ustanovili poslansko skupino Demokrati le, če bi bili vsi trije izvoljeni na listi ene stranke. “Menim, da je ta razlaga pravilna in da boste v poslanski skupini delali dobro, koristno za tiste volivke in volivce, ki so vas izvolili, izvolili pa so vas kot predstavnike oz. kandidate na drugih listah, kot zdaj nastopate,” je dejala.

31. člen poslovnika in pravila ustanavljanja poslanskih skupin

Po poročanju MMC RTV SLO so Logar, Irgl in Novak sprva poslali obvestilo o ustanovitvi poslanske skupine nepovezanih poslancev Demokrati, nato pa so predsednici DZ-ja posredovali izjavo o članstvu v stranki Demokrati in izrazili željo po ustanovitvi poslanske skupine Demokratov. Pri tem so se sklicevali na tretji odstavek 31. člena poslovnika DZ-ja, ki pa govori o ustanovitvi poslanske skupine nepovezanih poslancev.

Zaradi tega so v SDS-u, matični stranki Logarja in Irgl, izrazili pomisleke in predsednici DZ-ja predlagali zavrnitev ustanovitve poslanske skupine Demokrati. Poudarili so, da lahko omenjena trojica ustanovi zgolj poslansko skupino nepovezanih poslancev, saj drugi odstavek 31. člena določa, da poslansko skupino s strankarskim imenom lahko ustanovijo le poslanci, ki so bili izvoljeni na isti listi.

Odločitev je v rokah predsednice DZ-ja

Pravnik Rajko Pirnat je v oddaji Odmevi za zaplet dejal: “Menim, da je več razlogov za trditev, da imajo pravico ustanoviti poslansko skupino stranke Demokrati.” Vendar pa je dodal, da je končna odločitev v rokah predsednice DZ-ja: “Predsednica je tista, ki odloči. Tudi ni kakšne zelo jasne pravne poti, kako bi se ta njena pravna odločitev dala izpodbijati.

Predsednica DZ-ja je v isti oddaji pojasnila, da jo argument zakonodajnopravne službe ni prepričal. “Upoštevala sem poslovnik državnega zbora, poslušala sem vse argumente, tako zakonodajnopravne službe kot poslanskih skupin, in še koga drugega sem vprašala za mnenje ter na koncu sprejela pretehtano odločitev,” je dejala Klakočar Zupančič. Po njenem mnenju bi interpretacija zakonodajnopravne službe lahko privedla do situacije, v kateri bi vsak poslanec, ki ustanovi novo politično stranko med mandatom in pridobi vsaj dva dodatna poslanca, lahko ustanovil novo poslansko skupino s strankarskim imenom.

Po poročanju MMC RTV SLO je voditelj Odmevov Igor E. Bergant izpostavil paradoks, da bi trije poslanci Gibanja Svoboda lahko ustanovili novo stranko in poslansko skupino z istim imenom, medtem ko to v primeru Logarjevih Demokratov ni mogoče, ker prihajajo iz različnih strank. Klakočar Zupančič je na to odgovorila, da je pri interpretaciji pravne določbe potrebno upoštevati tudi možne posledice in ne zgolj konkretnega primera.

Portal24; Foto: Matija Sušnik DZ