Ključnih 5 sprememb na družbenih omrežjih po novem zakonu

ByAna Koren

26. avgusta, 2023 , , , , ,
Foto: PixabayFoto: Pixabay

Ključnih 5 sprememb na družbenih omrežjih po novem zakonu

V petek je začel veljati nov zakon Evropske unije o digitalnih storitvah, ki v spletna življenja Evropejcev prinaša kar nekaj sprememb. Zakon ima za cilj zaščititi uporabnike pred zlorabo njihovih podatkov, škodljivo vsebino in nezakonitimi vsebinami na platformah družbenih medijev. Tukaj je pet ključnih sprememb, ki jih lahko opazite, ko se prijavite v svoje račune na družbenih medijih:

1. Nadzor nad priporočili videoposnetkov: Uporabniki bodo lahko zdaj izklopili avtomatske sisteme za priporočila, ki temeljijo na njihovem profilu. To pomeni, da ne boste več prejemali videoposnetkov in vsebin glede na vaše prejšnje ogledane vsebine. Namesto tega se bodo videoposnetki prikazovali na podlagi najnovejših objav ljudi, ki jim sledite.

2. Prijavljanje škodljive vsebine: Nov zakon olajša prijavo vsebin, ki kršijo zakon ali pravila platforme. To bo omogočilo boljšo preglednost nad moderiranjem vsebin in njihovo morebitno odstranitvijo. Prijavo lahko natančno določite glede na kategorijo, kot so sovražni govor, nadlegovanje, napačne informacije itd.

3. Transparentnost pri odstranitvah vsebin: Platforme bodo morale bolj natančno pojasniti, zakaj je bila določena vsebina umaknjena. To bo omogočilo uporabnikom večje razumevanje odločitev o moderiranju in pritožbo, če se ne strinjajo z odločitvami.

4. Prijavljanje ponarejenih izdelkov: Zakon ni namenjen le spletni vsebini, ampak tudi zaustavitvi prodaje ponarejenih izdelkov. Spletni trgovci, kot je Amazon, bodo morali omogočiti lažje prijavljanje domnevnih nezakonitih izdelkov.

5. Zaščita otrok pred digitalnimi oglasi: Zakon bo omejil ciljane oglase, namenjene otrokom, da se prepreči manipulacija in kršitev zasebnosti. Družbena omrežja, kot je TikTok, že uvajajo omejitve za ciljano oglaševanje za najstnike.

Nov zakon Evropske unije o digitalnih storitvah prinaša pomembne spremembe na področju družbenih medijev in spletnih platform, ki bodo uporabnikom zagotovile večjo varnost, transparentnost in nadzor nad njihovimi spletnimi izkušnjami.

vir Foto: Pixabay Portal24