Kokosov ali trsni sladkor: Kateri je boljša izbira?
Kokosov sladkor je postal priljubljena alternativa tradicionalnemu trsnemu sladkorju. Ljudje ga zaradi njegovih domnevnih zdravstvenih koristi in nižjega glikemičnega indeksa vse pogosteje izbirajo. Vendar se mnogi še vedno sprašujejo, v čem se kokosov sladkor dejansko razlikuje od trsnega sladkorja in ali je res boljša izbira.
Kokosov sladkor se pridobiva iz soka kokosove palme (Cocos nucifera). Ta sok se najprej segreje, da izpari voda, nato pa se zgosti in kristalizira v sladkor. Kokosov sladkor je minimalno predelan. Slednje pomeni, da ohrani nekatere minerale, kot so železo, cink, kalcij in kalij. Poleg tega vsebuje tudi vlaknino imenovano inulin, ki naj bi upočasnila absorpcijo glukoze v krvni obtok, kar je eden izmed razlogov, zakaj ima kokosov sladkor nižji glikemični indeks kot trsni sladkor.
Po drugi strani se trsni sladkor pridobiva iz sladkornega trsa (Saccharum officinarum) in je večinoma sestavljen iz saharoze, ki je mešanica glukoze in fruktoze. Trsni sladkor gre skozi različne faze rafiniranja, odvisno od vrste sladkorja, ki ga želimo pridobiti (npr. beli sladkor, rjavi sladkor). Med tem procesom se večina hranilnih snovi odstrani, kar pomeni, da je trsni sladkor predvsem vir “praznih” kalorij.
Glikemični indeks
Glikemični indeks (GI) je merilo, ki ocenjuje, kako hitro določena hrana poviša raven glukoze v krvi. Višji GI pomeni, da se sladkor hitro absorbira in povzroči hiter dvig krvnega sladkorja, kar lahko vodi do povečanja telesne teže in drugih zdravstvenih težav. Kokosov sladkor ima GI okoli 35, kar ga uvršča med živila z nizkim GI. Za primerjavo, trsni sladkor ima GI med 60 in 65. Našteto pomeni, da se hitreje absorbira in povzroči večji dvig krvnega sladkorja.
Hranilna vrednost
Kot že omenjeno, kokosov sladkor vsebuje majhne količine mineralov, kot so železo, cink, kalcij in kalij. Čeprav so te količine relativno majhne, kokosov sladkor velja za bolj hranljivo alternativo, saj rafinirani trsni sladkor teh hranilnih snovi skorajda ne vsebuje. Poleg tega kokosov sladkor vsebuje antioksidante, ki lahko pomagajo pri boju proti prostim radikalom v telesu.
Vendar je pomembno poudariti, da je količina teh hranil v kokosovem sladkorju majhna in da bi morali zaužiti zelo velike količine sladkorja, da bi iz njega dobili pomembno količino teh hranil, kar pa ni priporočljivo.
Vpliv na okolje
Ena od pomembnih razlik med kokosovim in trsnim sladkorjem je tudi vpliv na okolje. Kokosove palme potrebujejo manj vode in so bolj odporne na sušne razmere kot sladkorni trs. Pridelava kokosovega sladkorja je posledično bolj trajnostna. Poleg tega kokosove palme pridelujejo tudi druge koristne proizvode, kot so kokosovo olje, kokosova voda in kokosova moka, kar povečuje njihovo vrednost in zmanjšuje odpadke.
Kokosov sladkor se na prvi pogled zdi bolj zdrava in trajnostna izbira v primerjavi s trsnim sladkorjem. Njegov nižji glikemični indeks, vsebnost mineralov in antioksidantov ter manjši vpliv na okolje so dejavniki, ki ga uvrščajo med boljše alternative. Vendar pa je treba poudariti, da je sladkor še vedno sladkor, ne glede na vir. Pomembno je, da sladkor uživamo zmerno in da nekatere koristi kokosovega sladkorja ne bi smele biti izgovor za pretirano uživanje.
Portal24; Foto: Unsplash