Koliko gibanja potrebujete, da preprečite škodo zaradi večurnega sedenja?

[Foto: Pexels]

Koliko gibanja potrebujete, da preprečite škodo zaradi večurnega sedenja?

Celodnevno sedenje je stalnica sodobnega življenjskega sloga, a s seboj prinaša številne zdravstvene tveganja, vključno z boleznimi srca, sladkorno boleznijo in težavami s hrbtenico. Raziskave kažejo, da je dolgotrajno sedenje mogoče nevtralizirati z redno telesno dejavnostjo.

Večurno sedenje povzroča upočasnitev presnove, kopičenje maščob in povišanje ravni sladkorja v krvi. Posledice so pogosto oslabljene mišice, slaba telesna drža in povečano tveganje za srčno-žilne bolezni.

Po raziskavi iz British Journal of Sports Medicine je približno 30 do 40 minut zmerne do intenzivne telesne dejavnosti dnevno dovolj za zmanjšanje tveganj, povezanih z 8-urnim sedenjem. To lahko vključuje hitro hojo, kolesarjenje ali plavanje.

Učinkoviti načini vadbe za kompenzacijo sedenja:

  • Kardio vadba: Tek, hitra hoja ali kolesarjenje pospešujejo srčni utrip in izboljšujejo krvni obtok.
  • Vaje za moč: Počepi, sklece in dvigi uteži ohranjajo mišično maso in izboljšujejo presnovo.
  • Raztezanje in mobilnost: Joga in pilates prispevata k boljši prožnosti ter preprečujeta bolečine v hrbtu.

Nasveti za zmanjšanje negativnih učinkov sedenja:

  • Vstanite in se raztegnite vsakih 30 minut.
  • Med telefonskimi klici se sprehajajte.
  • Uporabljajte stoječo mizo, kadar je to mogoče.
  • Izbirajte stopnice namesto dvigala.


Študija Univerze v Sydneyju poudarja, da kombinacija zmerne vadbe s kratkimi odmori med delom prinaša najboljše rezultate. Strokovnjaki priporočajo tudi vsakodnevne krajše sprehode, saj ti učinkovito zmanjšujejo tveganje za kronične bolezni.

Čeprav celodnevnega sedenja pogosto ni mogoče popolnoma izogniti, lahko redna telesna dejavnost in zdrave navade pomembno zmanjšajo njegove škodljive učinke. Kombinacija različnih vrst vadbe in rednih odmikov od sedenja je ključ do boljšega zdravja in dobrega počutja.

Portal24; Foto: Pexels