Konec prihodnjega tedna na politični parket stopajo Logarjevi Demokrati

Anže Logar [Foto: SDS Spletna stran]

Konec prihodnjega tedna na politični parket stopajo Logarjevi Demokrati

[STA] – Z ustanovnim kongresom bo v soboto pod vodstvom Anžeta Logarja zaživela stranka Demokrati. Ustanovni člani bodo ob predsedniku imenovali tudi člane strankinih organov ter sprejeli statut in program stranke. Po Logarjevih besedah bodo z novo stranko volivcem ponudili možnost izbrati cilj utirjenja Slovenije na pot uspeha.

Sobotni ustanovni kongres stranke Demokrati v Mariboru bo “tehnično rojstvo nove stranke”, je v pogovoru za STA pred ustanovnim kongresom dejal Logar.

Zbrani na kongresu bodo potrdili poslovnik, statut in program stranke, ob predsedniku stranke pa bodo imenovali še člane izvršilnega in nadzornega odbora ter sveta stranke. Tri podpredsednike, kolikor jih bo imela stranka, bo na predlog predsednika, torej Logarja, ki je tudi edini kandidat za to mesto, kasneje imenoval izvršilni odbor stranke.

“Prihodnost je odločitev nas samih. Ali želimo nadaljevati po poti, kot jo spremljamo sedaj, ali pa imamo pred seboj uspešno Slovenijo. Bližnjic ni, Demokrati bomo naredili vse, kar zmoremo,” je o sporočilu, ki ga bo predal na kongresu, dejal Logar.

Logarju iz SDS v novo stranko sledilo več funkcionarjev

Skladno z zakonom o političnih strankah lahko stranko ustanovi najmanj 200 polnoletnih državljanov. Po Logarjevih besedah se trenutno bližajo številki 300.

Pri novem projektu se mu pridružuje več nekdanjih članov SDS, ki so mu sledili iz stranke. Med njimi sta poslanca Eva Irgl in Dejan Kaloh, aktualna državna svetnica in nekdanja poslanka Elena Zavladav Ušaj, ljubljanska mestna svetnika Igor Horvat in Matjaž Vede ter člana mariborskega odbora SDS Renato Škerbinc in Vladimira Cokoja. Pričakovati je, da se mu bo v stranki pridružila tudi nekdanja evropska poslanka SDS Romana Jordan, ki je tudi podpredsednica njegovega društva Platforma sodelovanja.

Ob Logarjevih izjavah, da želi graditi stranko politične širine, se ugiba tudi o pridruževanju članov drugih strank. Logar je sicer zanikal, da bi kogarkoli izmed članov strank aktualne koalicije osebno vabil k sodelovanju. Če se posameznik najde v stranki, pa je v njej dobrodošel, pravi.

“Upam, da bo to stranka, v katero bodo ljudje vstopali brez nekih predsodkov in da bomo pritegnili tudi tiste, ki do zdaj še niso bili strankarsko aktivni,” je še poudaril Logar, ki se sicer otepa očitkov o dogovarjanju svojih potez s prvakom SDS Janezom Janšo.

Programske prioritete varnost, sodobna družba, ugodno gospodarsko okolje, zdravstvo in boj proti korupciji

Glede umestitve stranke v politični prostor Logar pravi, da je karakterizacija stranke za levo ali desno najkrajša pot, da se ni treba ukvarjati z vsebino, sami pa, nasprotno, stavijo na program.

Programske prioritete Demokratov je tako strnil v pet točk, ki bodo po njegovi oceni ključne v prihodnjih dveh mandatih. To so varnost; sodobna družba, ki vključuje digitalizacijo vseh sistemov države kot tudi spodbujanje vseživljenjskega učenja in izobraževalne odličnosti; ugodno gospodarsko okolje, nujno tudi za socialno državo; jasni koraki reformiranja zdravstvenega sistema; in boj proti korupciji, ki se po Logarjevih besedah dotika vseh segmentov države in ubija podjetniško pobudo, zaupanje državljanov v pravno državo in demokracijo.

V stranki bodo tako po njegovih besedah nagovarjali vse, ki so utrujeni od političnih spopadov in hočejo konkretne ukrepe.

Najprej gradnja terenske mreže, nato napovedi o cilju na naslednjih parlamentarnih volitvah

Čeprav je ob napovedi ustanovitve stranke dejal, da gre vsaka stranka na volitve po zmago, rezultata, na katerega bodo ciljali na prihodnjih parlamentarnih volitvah, ne želi napovedovati. Strankin uspeh želi zgraditi postopoma in od spodaj navzgor. “Sem politik, ki je zrasel z delom v stranki, od terena navzgor po strankarski hierarhiji. In tudi ustvarjanje nove strankarske alternative vidim na ta način,” je dejal. Tako napoveduje, da bo osebno sodeloval pri vzpostavitvi vsakega lokalnega odbora.

Ob napovedi še nekaj novih političnih strank pa Logar pravi, da je v proporcionalnem sistemu vsaka stranka konkurenca, a hkrati tudi potencialen koalicijski partner. “To pomeni, da je veliko odvisno od medsebojnih odnosov, ki se vzpostavijo tudi v predvolilnem boju, in programskih izhodišč strank. Upam, da bo čim več strank krenilo po poti programa, ne ideologije,” je dejal.

Prepričan je, da so pred Slovenijo izzivi, ki bodo zahtevali sodelovanje onkraj enega političnega pola. Prav tako je po njegovem mnenju po mandatu “levo leve vlade” čas, da je pomemben del vlade tudi desnosredinski.

Po vpisu v register političnih strank še ustanovitev poslanske skupine

Sobotnemu kongresu Demokratov bo sledilo tudi oblikovanje istoimenske poslanske skupine. Del slednje bosta ob Logarju tudi Irgl in Kaloh. Med odbori, v katerih si želi v bodoče sodelovati, pa je Logar za STA naštel odbor za zunanjo politiko, odbor za finance in komisijo za nadzor javnih financ.

Pri tem bo pričakovanjih javnost pozorna tudi na posamezna glasovanja oziroma stališča nove poslanske skupine. Logar je med drugim napovedal, da bo podprl interpelacijo zoper finančnega ministra Klemna Boštjančiča, saj je po njegovi oceni finančna slika Slovenije slaba. Glede kandidata za novega guvernerja Banke Slovenije Antona Ropa bo počakal na njegovo predstavitev, a ima, kot pravi, zadržek do tega, da bi nekdanji vidni politiki vodili neodvisne nadzorne organe.

Zmaga Donalda Trumpa in o Marti Kos

Zmaga Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA po njegovem mnenju za Evropo pomeni, da nima več časa za počasno ogrevanje svojega reformnega procesa. EU mora v prihodnjih petih letih poskrbeti, da postane samozadostna, oblikuje svoje gospodarske šampione, poveča svojo vlogo v svetu ter investira v znanje in razvoj, meni Logar. Hkrati upa, da bo Slovenija uspela izkoristiti družinske povezave novega starega predsednika ZDA in ohranjati strateški dialog, ki ga je zagnala z ZDA v času, ko je sam vodil zunanje ministrstvo.

Glede komisarske kandidatke Marte Kos je dejal, da mora Slovenija za funkcije v mednarodnih organizacijah v prvi vrsti izbirati kandidate, ki imajo močno podporo doma. “Ko stopijo na mednarodno sceno, pa jih mora podpirati.” Meni, da se je EPP pri podpori Kos odločila na podlagi slišanega, tudi zaradi geopolitičnih razlogov pa ne pričakuje, da bi katerega od komisarskih kandidatov pristojni odbori Evropskega parlamenta zavrnili.

Tako tudi ne deli ocene o “degenerirani in dekadentni EPP”, ki je v teh dneh prišla iz vrst njegove dosedanje stranke SDS. “EPP je še vedno najmočnejša sila v Evropskem parlamentu in kot politik tovrstnih izrazov ne bom uporabljal,” obljublja Logar.

Portal24; Foto: SDS spletna stran